Brahms’ın Macar Dansları Özgün Versiyonu
8 Kasım 2012 Perşembe - 11:10     2.268 kez okundu.    
Brahms’ın Macar Dansları Özgün Versiyonu

Brahms’ın Macar Dansları Özgün Versiyonu

İsrailli ve Alman piyanist ikili Grothuysen ve Tal ünlü besteci Johannes Brahms’ın Macar Dansları ve Op.39 Vals’lerini bir CD’de topladılar.

Piyanist Groethuysen ve Tal ikilisi özgün çalınışları dört el olarak yazılmış besteleri tempolarını değiştirmeden stile tamamen uygun abartısız bir zerafetle bir nakış gibi işlediler. 19.yüzyılın en romantik bestecilerinde Alman piyanist ve orkestra şefi Johannes Brahms 1833- 1897 yılları arasında yaşamıştır. Hamburg’da dünyaya gelen Brahms, el işçiliği ile ailesini geçindiren ve arta kalan zamanlarda barlarda korno çalan bir babanın geniş aile fertleri nden biriydi. Brahms 7 yaşında müziğe başladı. 16 yaşında ilk bestesini yaptı. 1849 yılında yaptığı Sevilen Valsler üzerine Bir Fantezi adlı eseri piyanistlerin kolay lokma edemeyeceği zorlukta bir yapıttır. İlerleyen yıllarda orkestra yazılımları üzerinde duran besteci dönemin büyük kemancılarından Joseph Joachim’den çok etkilendi. Usta kemancı Johannes Brahms’ı sarayın müzik direktörü besteci Franz Lizst ve Robert Schuman’la tanışmasına önderlik ederek, sanat yaşamının içerisine soktu. Schuman’ın övgü ve desteğiyle adeta bir gecede  ünlü olan besteci bir çok müzikseverin tanışmak, dinlemek ve yapıtlarını görmek istediği biri haline geldi. Brahms’ın eserleri bütün olarak Avrupa müzik geleneğiyle donatılmıştır. Beethoven, Handel, Bach ve Palestrina gibi ünlü bestecilerin etkisinde kalmıştır. Macar Dansları’nın konu aldığı Macaristan ülkesi Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir bölgededir. Komşuları Avusturya, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Romanya, Hırvtistan ve Sırbistan’dır. Başkenti Budapeşte olan ülkenin NATO, OECD, Schengen ve AB’ye üyeliği mevcuttur. Ülkede Macarca konuşulmaktadır. Maltaca Estonca ve Fince gibi Hint- Avrupa dillerinden sayılmamaktadırlar. Macaristan yaylaları, ovaları, meyva bahçeleriyle bezenmiş kuzey kesimi dağlık bir coğrafi yapıya sahiptir. Ovalarda bulunan akarsular bulanık ve çamurludur. Bu akarsular aynı zamanda ormanda kesilen ağaçların sevkiyatında kullanılır. Yönetim şekli Cumhuriyet’tir. Parlementoda her dört yılda bir yapılan seçimlerle devlet başkanı atanır. Başbakanını tayin eden devlet başkanı hükümet üyelerini onaylar. On beş üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi anayasaya uygun şekilde yasa tasarıları yapar ve yürürlüğe koyar. Macarların ataları Ural- Altay bölgesi nden gelen Hun- Ugor kavimlerindendir

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.