Bregenz Festivali Göl’ün Üzerinde Opera Sahnesiyle Büyülüyor.
1 Ağustos 2013 Perşembe - 10:41     2.069 kez okundu.    
Bregenz Festivali Göl’ün Üzerinde Opera Sahnesiyle Büyülüyor.

Bregenz Festivali Göl’ün Üzerinde Opera Sahnesiyle Büyülüyor.

Avusturya’nın batı kıyısında Konstanz Gölü üzerinde 1946 yılından bu yana düzenlenen Bregenz Festivali Temmuz – Ağustos ayları boyunca yurtdışından gelen konuklar ve ev sahibi klasik müzikseverler için gölün üzerine kurdukları devasa opera sahnesiyle yoğun ilgi odağı olmaktadırlar.

70 yıl önce II. Dünya Savaşı’ndan yorgun çıkan Avrupa, opera ve klasik müzik alanında faaliyetlerini sürdürmek için uygun kapalı bir mekan bulamamışlardır. Geçici olmak üzere iki mavna üzerine ‘göl üstü sahnesi’ kuran Bregenz halkı birdenbire hiç beklemedikleri olumlu bir ilgiyle karşılaşmışlardır. Mavnanın birine orkestrayı diğerine ise opera sahnesinin dekorlarını kuran sanatseverler bu geleneği bozmadan günümüze kadar getirerek operada bir ‘Bregenz Ayrıcalığı’ yarattıklarını da belirtmektedirler. Bugün 7000 kişilik devasa opera dekorlarıyla Konstanz gölü üzerinde yer alan opera sahnesi opera sanatını ‘elit’ olmaktan çıkartıp ‘popüler’ bir sanat olmasını hedeflemişlerdir. Teknik gösteriler, aktif rejilerle gösteri ve şov havasına giren opera, klasik opera tutkunlarının bile yadırgayamayacağı bir havada gerçekleşmektedir. Opera sahne ve sanatını sevdirmeyi amaçlayan Bregenz Festivali’nde bu yıl W.A.Mozart’ın ‘Sihirli Flüt’ operası ilk kez sahnelenecek. Rengarenk üç dev canavarın oturtulduğu sahnenin yapımına aylar önce başlayan festival organizasyonu 20 milyon euro’luk bütçesiyle bu yıl toplam 175 milyon Euro kazanç hedeflemektedir. Ağustos ayının ortalarına kadar süren organizasyon sırasında oteller ve restoranlar rezervasyonsuz müşteri kabul edemeyecek kadar yoğun çalışmaktadır. Şehirdeki tüm mağaza vitrinleri de o yıl sergilenecek opera eserinin tasarım konseptleri ve afişleriyle bezenerek şehre tam bir festival havası verilmektedir. Bregenz Festivali, Konstanz yada Bodensee ismiyle anılan bir gölün üzerinde yapılmaktadır. Avusturya, Almanya ve İsviçre arasında yer alan göl, Orta Avrupa’nın en büyük üçüncü gölüdür. İsviçre’deki Cenevre gölü ikinci sırayı takip ederken Orta Avrupa’nın en büyük gölü Macaristan’daki Balaton Gölü’dür. 1791 yılında librettosunu Emanuel Schikaneder’in yazdığı bir Mozart eseri olan ‘Sihirli Flüt’ konuşma ve şarkıların birlikte yer aldığı bir ‘singspiel’ tarzı örneklerindendir. Komedi, lirik ve dramatik unsurları bünyesinde toplayan eserde aşırı kutsiyet içeren konuları daha komik karakterlere canlandırarak abartıdan kaçınmıştır. Geleneksel opera dili İtalyanca olmasına rağmen bu kuralı da yıkarak Almanca yazılan eser galasının gerçekleştiği yüzyıldan itibaren çok sevilen opera repertuarları arasında yer almaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.