Brilliant Klasikleri Türkiye’de
16 Eylül 2010 Perşembe - 10:51     2.843 kez okundu.    
Brilliant Klasikleri Türkiye’de

Brilliant Klasikleri Türkiye’de

1996 yılında Hollanda’da bir piyanist tarafından kurulan Brilliant firması dünya klasiklerini CD’ler halinde zengin arşivlerin raflarına konmak üzere ülkemize de yolluyor.

Klasik müzikseverlerin yakından takip ettiği Brilliant Klasikleri’nin yeni serileri özel ambalajlarında ansiklopedik bir yapıt disiplininde sunuluyor. Brilliant firması müzikal dönemleri ve türlerini, bestecileri ve yorumcuları tarih kitabı niteliğinde ayrıştırıp, kataloglarında yayınlayarak müzikseverlere ayrı bir kolaylıkta sağlıyor. Brilliant Klasikleri’nin en önemli özelliği ise CD’lerin bir hayli düşük fiyata tüketicisine ulaşmasıdır. Bu sezon ülkemize gelen ve müzik mağazaları nın raflarında yerlerini alıp sahiplerini bekleyen Brilliant Klasikleri CD’lerinin ekonomik olması nedeniyle hızla tükeneceği bekleniyor. Brilliant Klasikleri kataloğunda dikkati çeken ikinci özellik toplu kayıtların zenginliği olmaktadır. Bunların arasında büyük bestecilerin jumbo setler halinde çıkan Haydn Edisyonu 150, Mozart Edisyonu 170, Beethoven Edisyonu 100, Chopin Edisyonu 30, Brahms Edisyonu 60 CD’den oluşuyor. Farklı bestecilerin eserlerinden oluşan karma CD’lerin de bulunduğu derleme edisyonlara yer veren Brilliant Klasikleri’nde beste, icra ve sanatçı kalitesi sık sık farklılık gösterdiği için dinleti kalitesinin çok sağlıklı olmadığı gözlemlenmektedir. Ülkemize yeni gelen 100 CD’lik Beethoven Edisyonu’nun icralarını birinci sınıf klasik müzik gruplarından dinlemek mümkün oluyor. Beethoven Edisyonunda Guarneri Dörtlüsü yaylı çalgılarda, Gulda piyano konçertolarında, Grumiaux ve Haskil keman- piyano sonatlarında, Masur ise senfonilerde başarılı icralarıyla bu önemli çalışmaya damgalarını vurmuşlardır. Brilliant Klasikleri ‘Tarihi Rus Arşivleri’ dizisinde de eşsiz bir hizmette bulunarak efsane Rus bestecilerine ait eserleri yine önemli Rus sanatçılarının yorumunda zengin edisyonlarla müzikseverlerin beğenisine sunmuşlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.