Broadway’den Esen Nostalji: Grease
30 Mayıs 2010 Pazar - 09:34     3.669 kez okundu.    
Broadway’den Esen Nostalji: Grease

Broadway’den Esen Nostalji: Grease

Gençlik yıllarımızın en tatlı anılarından biridir: Grease. John Travolta, Olivia Newton –John’un rollerini paylaştıkları filmde kalplerimizde ölümsüzleşen eser, hayatımızın her karesine yerleşmiş tatlı bir anıdır Grease filmi.

Broadway tadında müzikalini izleyemediğimiz ama sinemadan aktarıldığı günlerde müzikalini izlemek kadar büyülendiğimiz bir gençlik hatırası nihayet sahnelerimize geliyor. 25 Mayıs – 2 Haziran 2010 tarihleri arasında Kuruçeşme Arena’da sahnelenecek olan müzikal 1950’li yıllarda Amerikan gençliğinin saf ve temiz aşklarını, dostluk duygularını, müzik ve dansla dile getiriyor. İlk olarak 1972 yılında New York’ta Eden Tiyatrosu’nda sahneye konan ve günümüze dek en çok sahnelenen müzikal ünvanını alan ‘Grease’ 1978 yılında Randal Kleiser’in yönetmenliğinde müzikal komedi ve aşk filmi olarak beyazperdeye yansıdı. 110 dakikalık çekilen film, sinema eleştirmenlerinin yoğun takdirini topladı. 1979 yılında ‘En İyi Film Müziği’ dalında Oscar ödülleri ne aday olarak gösterildi. 1982 yılında çekilen Grease 2 birincisi kadar sükse yaratmadı ve ilgi görmedi. Ölümsüz Grease müzikali nin ve filminin konusu şöyle: 1958 yılı dönem sonunda aynı lisede okuyan Danny Zuko ve Sandra Olsson yaz tatilini birbirlerine duydukları yaz aşkıyla geçirmişlerdir. Yaz tatilinin sonunda Sandra, Danny’ye ailesiyle Avusturalya’ya yerleşeceğini ve artık eğitimine orada devam edeceğini ve ayrılmak zorunda olduklarını açıklar. Danny ve Sandy tesadüfler neticesi aynı lisede karşılaşırlar. Danny’nin damarlarından hızla akan gençlik ateşi, Sandy’ye olan aşkıyla durulur. Aynı gruptaki arkadaşlarının da yaşadıkları aşk maceraları, gözyaşları, sevinçler, mutluluklar arasında gençliklerinin en anlamlı dönemini bir arada yaşarlar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.