Büyük Besteci Selmi Andak’ın Vefatı
17 Temmuz 2010 Cumartesi - 09:57     2.978 kez okundu.    
Büyük Besteci Selmi Andak’ın Vefatı

Büyük Besteci Selmi Andak’ın Vefatı

Ülkemizin değerli bestecilerinden Selmi Andak 15 Temmuz 2010 Perşembe günü saat 12:00’de tedavi görmekte olduğu Balat Musevi Hastahanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Birbirinden çok sevilen ve dinlenilen sayısız besteler yapan ve müzik dünyasının sevilen sanatçılarının okuduğu, sanatçıları yıldızlaştıran eserlere imza atan değerli besteci ve yazar Selmi Andak tüm müzik dünyasını ve sevenlerini üzüntüye boğdu. ‘Senden Vazgeçemem’, ‘Hayat Sevince Güzel’, ‘Ve Ben Yalnız’ gibi çok sevilen şarkılarla gönlümüze taht kuran Selmi Andak 1921 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitiren sanatçı İstanbul Belediye Konservatuarı’nda müzik eğitimini de tamamladıktan sonra Paris’te bulunan Ecole Normali de Musique’de bestecilik bölümünde yüksek lisans bölümünü bitirdi. 60 yıllık başarılı sanat yaşamında birçok ödülünde sahibi oldu. 2000 yılında bestelediği ‘Bir Sevgi Yeter’ adlı bestesini 60 yıllık sanat yaşamına adadı. Selmi Andak eserleri 2003 yılında bir araya toplanarak ‘Uluslar arası Ödüllü Selmi Andak Şarkıları’, 1975- 1995 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması besteleri ise ‘Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemelerinde Selmi Andak Şarkıları’ olarak albümlerdeki yerini aldı. Besteleri Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Semiha Yankı, Nilüfer gibi dönemin önemli şarkıcıları tarafından yorumlandı. Katıldığı uluslar arası yarışmalar ve beraberinde gelen çeşitli ödüllerle sırasıyla 1968 –Apolonia (Atina), 1969- 1970 -Altın Orfe (Bulgaristan), 1977- Bahar Festivali (Tel-Aviv), 1983- Vina Del Mar (Şili), 1984- Dünya Şarkı Festivali (Los Angeles- Amerika), 1985- Medifest (İtalya- Birincilik) sayılabilir. Müzik dünyasındaki başarıları 1998 yılında sanatçının Devlet Sanatçısı ünvanını almasını sağladı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.