Büyük Önder Anısına Konser
11 Kasım 2009 Çarşamba - 19:33     2.342 kez okundu.    
Büyük Önder Anısına Konser

Büyük Önder Anısına Konser
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 12 – 13 Kasım 2009 saat

20:00’ de Ata’mızın anısına hüzün ve özlem dolu ezgilerin ruhlarımıza işleneceği duygu dolu bir konser verecek. Ünlü besteci Ulvi Cemal Erkin’in Türk müziği motifleriyle bezenmiş notaları senfoni orkestrası ve çok sesli korosunda buluşacak. Soprano Selva Erdener’e bir kanun bir de keman eşlik ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu nefesleriyle armoni katıyor. Turgay Erdener’in Modern koreografileriyle Afife Bale Suiti Ata’mızı anlatan bir manzume sunuyor.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 1924’te Mızıka-i Humayun olarak 1826’da kurulmuştu. Ulu Önder isteğiyle 1924 yılında Ankara’ya taşındı. Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası adını alarak 1932 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Donizetti Paşa 1828- 1856 arası Mızıka-i Humayun ’un şefliğini yapmış besteleriyle ölümsüzleşmiş önemli bir müzik adamıdır. 1908’de ilk Türk orkestra şefi flütist Saffet Bey görev başı yapmıştır. Avrupa’daki en büyük üç org’dan biri CSO’da bulunmaktadır. Türkiye’de uzun yıllar yaşamış bir İngiliz olan Edmond Gira tarafından orkestramıza bağışlanan org’un tam beş bin borusu var. CSO halen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır.
Ulu Önder Ata’mızı Anma Konseri Naci Özgüç şefliğinde solist keman’da Hande Özyürek, Soprano Selva Erdener, Kanun’da Ahmet Baran ve Devlet Çok Sesli Korosu ’yla eserlerini seslendirecek. Eserin ardından besteci Ulvi Cemal Erkin ’in Keman Konçertosu’nu orkestramız icra edecek. Turgay Erdener’in koreografisinde Afife Bale Suiti anlamlı gecenin son bölümünde yer alacak.Yer: Ankara..

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.