- Müzik ve Gitar Kursu - http://www.muzikkursu.com -

Büyük Önder Anısına Konser

Yazıyı yazan Müzik Kursu üzerine 11 Kasım 2009 @ 19:33 içinde Türkiye'den Müzik | Yorum yok

20:00’ de Ata’mızın anısına hüzün ve özlem dolu ezgilerin ruhlarımıza işleneceği duygu dolu bir konser verecek. Ünlü besteci Ulvi Cemal Erkin’in Türk müziği motifleriyle bezenmiş notaları senfoni orkestrası ve çok sesli korosunda buluşacak. Soprano Selva Erdener’e bir kanun bir de keman eşlik ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu nefesleriyle armoni katıyor. Turgay Erdener’in Modern koreografileriyle Afife Bale Suiti Ata’mızı anlatan bir manzume sunuyor.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 1924’te Mızıka-i Humayun olarak 1826’da kurulmuştu. Ulu Önder isteğiyle 1924 yılında Ankara’ya taşındı. Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası adını alarak 1932 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Donizetti Paşa 1828- 1856 arası Mızıka-i Humayun ’un şefliğini yapmış besteleriyle ölümsüzleşmiş önemli bir müzik adamıdır. 1908’de ilk Türk orkestra şefi flütist Saffet Bey görev başı yapmıştır. Avrupa’daki en büyük üç org’dan biri CSO’da bulunmaktadır. Türkiye’de uzun yıllar yaşamış bir İngiliz olan Edmond Gira tarafından orkestramıza bağışlanan org’un tam beş bin borusu var. CSO halen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır.
Ulu Önder Ata’mızı Anma Konseri Naci Özgüç şefliğinde solist keman’da Hande Özyürek, Soprano Selva Erdener, Kanun’da Ahmet Baran ve Devlet Çok Sesli Korosu ’yla eserlerini seslendirecek. Eserin ardından besteci Ulvi Cemal Erkin ’in Keman Konçertosu’nu orkestramız icra edecek. Turgay Erdener’in koreografisinde Afife Bale Suiti anlamlı gecenin son bölümünde yer alacak.Yer: Ankara..


Yazının yazdırıldığı adres Müzik ve Gitar Kursu: http://www.muzikkursu.com

Yazının adresi: http://www.muzikkursu.com/buyuk-onder-anisina-konser.html

Copyright © 2009 - 2015. Tüm hakları saklıdır.