Büyükşehir Belediyesi’nde İnce Saz Konseri
14 Aralık 2012 Cuma - 11:06     2.298 kez okundu.    
Büyükşehir Belediyesi’nde İnce Saz Konseri

Büyükşehir Belediyesi’nde İnce Saz Konseri

İncesaz grubu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde 20 Aralık 2012 Perşembe akşam saat 20:00’de müzik severlerle buluşacak.

1997 yılında kurulan İncesaz grubunda Murat Aydemir (ud, tambur, lavta), Cengiz Onural (gitar, cura, buzuki), Derya Türkan (klasik kemençe), Taner Sayacıoğlu (kanun), Akın Aral (bas gitar), Türker Çolak (davul) yer almaktadır. İncesaz grubu 1998 yılından bu yana çıkardıkları yedi albümle önemli bir başarıyı yakalamış, Türk müziği sazları ile makamlarını batı müziği tınılarıyla çağdaş bir sentez haline getirmiştir. İkinci Bahar, Ekmek Teknesi, Çınar altı, Sev Kardeşim gibi sevilen ve çok izlenen dizi filmlerinin müziklerini yapmışlardır. 2001 yılında çıkardıkları ‘Eylül Şarkıları’ albümünün solisti Türk Müziğinin sevilen seslerinden Melihat Gülses oldu. 2003 yılında vurmalı çalgılar ustası Engin Gürkey grubun iki albümünde vurmalı sazlarıyla katkıda  bulundu. Aynı zamanda yaylı sazlarda adını başarılı çalışmalarıyla duyurmuş keman sanatçısı Cihat Aşkın’ın ve viyola sanatçısı Efdal Altun’un da emeği geçti. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu olan İnce saz grubunun saz sanatçıları Türk Musikisine ait makam ve tınılardan asla taviz vermeden, armoni ve  düzenlemeleri çağdaş anlayışta gerçekleştirerek en çok dinlenen müzik gruplarının arasına girdiler. 2005’te çıkardıkları ‘Mazi Kalbimde’ albümlerinde sevilen tango şarkılarına yer verdiler. 2007’de ‘Elif’ adlı albümle Kerkük- Kırım ve 15 ayrı yöreden derledikleri türkülerle beğenileri topladılar. ‘Kalbimdeki Deniz’ albümünü 2009 yılında çıkaran grup, o güne kadar bir çok projede bir çok ünlü sanatçıyla da çalıştı. Bu sanatçıların arasında Sezen Aksu, Melihat Gülses, Bora- Oya Ebeoğlu, Zuhal Olcay, Leman Sam, Münip Utandı, Aşkın Nur Yengi bulunmaktadır.  İnce Saz, Türk Musikisi’nde fasıl ya da çalgı grubu anlamına gelen bir terimdir. Fasıl musikisinde ud, tambur, ney, klasik kemençe, kanun ve keman gibi enstrümanların fasıl heyeti oluşturarak yaptığı müzik türüdür. Fasıl musikisi 20.yüzyılın ortalarına kadar gelenek olarak sürmüştür. Meydan Faslı, Küme Faslı, İnce Saz Toplulukları eser sıralamasına göre peşrev, kar, ağır ve yürük semai ve saz semaileri icra ederek müzik yaparlardı. Musikide solo okuma geleneği ise daha sonraları ortaya çıkmıştır. 19.yüzyılda ince saz gruplarında ağır semailerin etkisinden dinleyiciyi arındırmak için farklı ritim kalıplarına geçilerek sirto, longa, köçekçe, medhal müzikler de çalınmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.