Çağdaş Müziğin En İyi Besteci ve Şarkıcısı Jehan Barbur
10 Mart 2014 Pazartesi - 08:08     1.431 kez okundu.    
Çağdaş Müziğin En İyi Besteci ve Şarkıcısı Jehan Barbur

Çağdaş Müziğin En İyi Besteci ve Şarkıcısı Jehan Barbur

Besteci ve şarkıcı yönüyle günümüz müziğinin en iyilerinden olan Jehan Barbur, 12 Mart 2014 Çarşamba saat 21:30’da Babylon’da müzikseverlerle bir arada olacak.

2009 yılının Şubat ayında beste ve sözlerini kendisinin yaptığı ilk albümü ‘Uyan’la beğeni kazanan sanatçı 2010 yılında ikinci albümü ‘Hayat’ı çıkartmıştır. Arap asıllı besteci ve şarkıcı 2002 yılında profesyonel müzik yaşamına atılmak için Ankara’dan İstanbul’a taşınmıştır. Çeşitli müzik grupları ile caz ve pop repertuarlarından söyleyen sanatçı son olarak 2012 yılında ‘Sarı’ albümünü yayınlamıştır. Beyrut’ta dünyaya gelen sanatçı çocukluk yıllarını İskenderun’da geçirmiştir. Çocukluğundan itibaren müziğe ilgi duyan Jehan Barbur, babasının engellemesi ile karşılaşmıştır. Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde  burslu olarak öğrenim gören sanatçı üniversite yıllarında müzik ve tiyatro ile amatör olarak ilgilenmiştir. 2002 yılında üniversiteden mezun olan sanatçı İstanbul’a gelerek hiç tanımadığı müzik piyasasında gayretleriyle yer edinmiştir. Aynı müzikholde aralıksız 4 yıl çalışan Jehan Barbur, hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Evine kurduğu amatör müzik stüdyosu ile beste ve şarkı sözleri yazmaya ağırlık veren sanatçı Bülent Ortaçgil’in de teşvikiyle albüm çalışmalarına başlamıştır.  Ankaralı gitar sanatçısı, besteci ve şarkıcı Bülent Ortaçgil, askeri tıp doktoru babası Zafer Bey ve ev hanımı annesi Nevin Hanım’ın 3 çocuğundan en büyüğüdür. İlkokulu Ankara’da okuyan Bülent Ortaçgil, ortaokul ve liseyi İstanbul’da Kadıköy Maarif Koleji’nde okumuştur. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni kazanan Ortaçgil’in müzikle tanışıklığı lise yıllarında gerçekleşmiştir. Maarif Koleji yıllarında sınıf arkadaşı Mazhar Alanson’la beraber gitar çalan sanatçı ilk gruplarına ‘Damlalar’ adını vermiştir. İlk gitarını dayısından hediye olarak alan Ortaçgil, ‘Damlalar’ grubunun davulcusu olarak görev almıştır. The Beatles grubundan çok etkilenen sanatçı okul konserleri sürerken Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu Liselerarası Müzik Yarışması’na katılmış, ancak jüri üyelerinden Şerif Yüzbaşıoğlu tarafından hiç beğenilmemiştir. Hiç yılmadan müzik kariyerine devam eden sanatçı grubunun adını ‘Filozoflar’ olarak değiştirmiş ve grubun gitarcısı olarak pozisyon değiştirmiştir. Tiyatroya da amatör olarak ilgi duyan Ortaçgil, bir Liselerarası tiyatro yarışmasına Turgut Özakman’ın yazdığı ‘Güneşte On Kişi’ eseriyle katılmıştır. Yarışmadan ‘En İyi Yardımcı Oyuncu’ ödülünü alan sanatçının katıldığı yarışmada ‘En İyi Oyuncu’ ödülünü de Rutkay Aziz kazanmıştır. Bob Dylan, Cat Stevens, The Beatles, Donovan gibi dünyayı sarsan müzisyenlerinden etkilenen sanatçı 45’lik plaklar döneminde yayınladığı ilk plağıyla ‘En Ümit Veren Erkek Sanatçı’ unvanını almıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.