‘Çanakkale Korolar Festivali’ Tüm Hızıyla Devam Ediyor.
11 Temmuz 2013 Perşembe - 10:33     1.234 kez okundu.    
‘Çanakkale Korolar Festivali’ Tüm Hızıyla Devam Ediyor.

‘Çanakkale Korolar Festivali’ Tüm Hızıyla Devam Ediyor.

9 Temmuz 2013 Salı günü başlayan Çanakkale Korolar Festivali Türkiye’nin dört bir yanından konuk olan 1000 kadar koristi festivalinde ağırlıyor.

9 Temmuz günü 1000 koristin Cumhuriyet Meydanı’nda Çanakkale Türküsü’nü söyleyerek açılışını gerçekleştirdiği festival 14 Temmuz 2013 Pazar gününe kadar devam edecek. Sokak konserlerinin yanı sıra salon konserleri de tüm Çanakkale’yi şenlendirecek. Müzik konulu sempozyumlar, workshoplar müzikte uzmanlaşmış isimlerle gerçekleşecek. Koro konserlerine çeşitli spor etkinlikleri ve kültür turları da ayrı bir renk katacak. Çanakkale, Türkiye’nin kuzey batısında ve Marmara bölgesinin sınırlarında yer alan bir ilimizdir. Ege Denizi’nde yer alan Gökçeada ve Bozcaada Çanakkale iline bağlıdır. 3000 yıllık yerleşim yeri olan Çanakkale, tarihte Hellespontos ve Dardanelles adlarıyla anılmıştır. M.Ö 2500’de depremle yıkılan Truva (Troia) Antik kentinin kalıntıları Çanakkale’de bulunmuştur. Uzun yıllar Lidya’lılar tarafından yönetilen şehre ait Biga Çayı kıyılarında Pers İmparatoru İskender büyük bir bozguna uğratılmıştır. Karesi Beyliğinin eline geçen Çanakkale beyliğin yıkılmasından sonra Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir. Çanakkale’nin bulunduğu topraklara ‘Biga Yarımadası’ adı verilmektedir. Marmara Denizi’ne geçişi sağlayan Çanakkale Boğazı Osmanlı Devleti’nin denetimine geçmesiyle Osmanlı’nın Ege Denizi’ndeki üstünlüğü de artmıştır. Çanakkale Savaşı, 1915- 1916 yıllarında I.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında geçmiştir. İstanbul’u ve Çanakkale Boğazı’nı eline geçirmek isteyen İtilaf Devletleri Rusya’yı güçlendirmek ve Almanya’yı zayıf bırakmak amacıyla saldırıya geçmiş ancak her iki tarafta büyük kayıplar vererek amaçlarına ulaşamamışlardır. Osmanlı İmparatorluğu ile İttifak halinde olan Almanya, Osmanlı’yı ısrarla savaşa sokmak istemiş ancak Enver Paşa bu girişimi ertelemeye çalışmıştır. Akdeniz’de İngiliz Donanması’nı engelleyen Alman savaş gemileri Osmanlı donanması ile Karadeniz’e girerek Rusya’ya savaş ilan etmiştir. İngiliz Bakan Churchill’in İstanbul’u işgal etme planı ile Fransızlarla birleşerek saldıran Birleşik Donanma ağır zaiyatlar vererek çekilmek zorunda kalmıştır. Deniz harekatından başarısız olarak ayrılan İngiliz ve Fransızlar bu kez Gelibolu Yarımadası üzerinde 5 koldan kara harekatına başlamıştır. Seddülbahir ve Arıburnu bölgesine yerleşen düşman kuvvetleri Osmanlı’nın inançlı ve inatçı gücü karşısında daha fazla dayanamayarak geri çekilmiştir. Kuvvetlerini takviye ederek yeniden saldırıya geçen düşman kuvvetleri kurmay albay Mustafa Kemal’in komutasında 1.Anafartalar Savaşı’nı kazanmıştır. Mustafa Kemal, Conk Bayırı ve Kocaçimentepe’de Anzak birliklerini de püskürterek 2.Anafartalar Zaferi’ni kazanmış ve düşmanı denize dökmüştür.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.