Candaş ve bir çağdaş orkestra
13 Kasım 2009 Cuma - 17:06     2.782 kez okundu.    
Candaş ve bir çağdaş orkestra

Candaş ve bir çağdaş orkestra
1999 yılında Devlet Opera Sanatçısı Nuri Candaş’ın kurduğu Candaş Orkestra ve müzik grubu opera, klasik müzik, aryalar, Broadway müzikalleri

napoliten ve tangolardan hatta klasik Türk müziği eserlerinden oluşan zengin repertuarıyla kulakları dolduruyor. Kurucusu sanatçı Nuri Candaş vefatına kadar grubun genel sanat yönetmenliğini şan hocalığını yapmış ömrünün 43 yılını Ankara ve İstanbul Devlet Operası ’nda vazife başında geçirmiş kıymetli bir opera sanatçısıdır. Uzun yıllar Roma Operası sanat yönetmeni Fernando Cavaninglia ile opera repertuarı üzerine çalışmalar yapmıştır. Grubun dramaturgu Işık Noyan sahnelemeyi kıpırtılı ve renkli bir hale getirerek dekor ve kostümlerde çağdaşlığı bozmadan görselliğe hitap ederek yediden yetmişe her yaşta seyircinin ilgisini çekiyor. Grubun müzik anlayışı eserlerin sahnede tamamen canlı müzik olarak icra edilmesi ve müzik türlerinin en seçkin örneklerine yer verilmesi olarak tanımlanır. Candaş Orkestrası Caddebostan Kültür Merkezi’nde 15 Kasım’da müzik severlerine ‘Aryalardan Napolitenlere, Müzikallerden Latinlere Seyrüsefer’ başlıklı enfes bir konser yaşatacak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.