Caner Akın
24 Eylül 2009 Perşembe - 18:20     13.803 kez okundu.    
Caner Akın

2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’na kabul edilerek Şan eğitimine İstanbul Devlet Opera ve Balesi sopranolarından “Payam Koryak” ile başlayan Caner Akın, aynı bölümden 2006 yılında mezun oldu.

2002 yılında Tunus’ta “Ecume” tarafından düzenlenen “Ecume Festival” kapsamında “Dido and Aeneas” operasında rol aldı. 2003 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Bilkent Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile “Beethoven Choral Fantasie” I.Tenor solo söyledi. Aynı yıl öğrenciyken Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ile “Beethoven 9.Senfoni” ve “Eski Üslupta Kantat (A.A.Saygun)” Tenor solo söyledi. 2004 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenen “International Young Virtuoses” yarışmasında şan dalında birinci oldu. Aynı yıl Ekim ayında Bulgaristan’ın Sofya kentinde Bulgar besteci Lubomir Pipkov’un yüzüncü doğum yılı dolayısı ile düzenlenen konserde “Lubomir Pipkov Gençlik Senfoni Orkestrası” eşliğinde konuk sanatçı olarak konser verdi. 2005 yılında öğrenciliği devam ederken İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “Belisario (G.Donizetti)” operasında ilk başrolü olan “Alamiro” ile sahneye çıktı. Daha sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “Die Zauberflöte (W.A.Mozart) (Tamino)”, “Otello (G.Verdi) (Cassio)”, “Don Pasquale (G.Donizetti) (Ernesto)”, “I Capuleti e i Montecchi (V.Bellini) (Tebaldo)”, “La Rondine (G.Puccini) (Prunier), “Don Pasquale (G.Donizetti) (Ernesto) gibi önemli rollerde sahneye çıkan sanatçı bu kurumun açmış olduğu sınavlarda başarı göstermiş ve kadrolu sanatçı olmuştur. 2005 yılının Eylül ayında Roma Operası Direktörü “Mauro Trombetta” nın yönettiği Master Class a aktif olarak katıldı ve Maestro Trombetta ile çalıştı. 2007 yılının mayıs ayında Belvedere Uluslararası Şan Yarışması’nın İstanbul elemelerinde “Belkıs Aran Onur Ödülü” ne layık görüldü. 2008 yılının Şubat ayında İtalya’da düzenlenen “59.As.Li.Co. Competition” da “Ernesto”rolüyle “Idonei” seçildi. 2009 yılının yazında Klosterneuburg Opera Festivali’nde G.Donizetti’nin “La Fille du Regiment” (Alayın Kızı) operasında “Tonio” rolü ile Avusturya’da büyük bir başarı elde etmiş ve bütün medyada kendisinden büyük övgü ile bahsedilmektedir. Şan çalışmaları  Prof.Güzin Gürel ile devam eden sanatçı Legge ve Lirik-Legge repertuarda ustalaşmış olup bunun yanında bütün sahne orotoryoları ya da sahne kantatlarını repertuarına eklemiş durumdadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.