Carl Orff ‘ tan Carmina Burana’nın Dönüşü
21 Aralık 2013 Cumartesi - 07:43     1.973 kez okundu.    
Carl Orff ‘ tan Carmina Burana’nın Dönüşü

Carl Orff ‘ tan Carmina Burana’nın Dönüşü

Alman Klasik Müzik bestecisi Carl Orff’un ünlü sahne kantatı ‘Carmina Burana’ 6 Ocak 2014 Pazartesi günü saat 20:00’de Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde sergilenecek.

Dünyanın her yerindeki konser salonlarında yüzlerce kez sergilenen büyük ilgi ve beğeniyle dinlenen Carmina Burana, 1935 yılında bestelenmiş, 1937 yılında sahnelenmiştir. Carmina Burana, el yazıtları olarak bilinen ve Münih’teki Bayern Kütüphanesi’nde yer alan 318 adet şarkı ve şiirden oluşmuştur. Orta Çağ ve Rönesans dönemi sahne müziklerine olan merakı Caro Orff’u manastırlardaki eski şiir ve şarkı kayıtlarına kadar götürmüştür.  Latince metinlere dayanan Carmina Burana üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm ü doğa ve aşk ı  anlatırken ikinci bölümü meyhanede geçmektedir. Üçüncü bölümde sevgi ana tema olarak işlenmektedir. 1895- 1982 yılları arasında yaşamış olan Alman besteci Carl Orff, bestelerinin yanı sıra çocukların müzik eğitimi için özel yöntemler geliştirmiştir. Asker kökenli asil bir aileden gelen Carl Orff’un annesi de yetenekli bir piyano sanatçısıdır. Müzik sevgisini annesinden alan sanatçı tiyatroya da çok düşkün bir çocuktur. Evde yarattığı kukla tiyatrosu için şarkılar ve besteler yapan Orff, gençlik yıllarından itibaren bir çok opera ve şarkı bestelemiştir. Münih Müzik Akademisi’ndeki eğitimini yarıda bırakan besteci Carmina Burana’nın sahneye konmasından sonra büyük bir üne sahip olmuştur. Münih’te bir dans okulunda dans öğretmeni arkadaşı Dorothee Günther’le çocuklar için müzik eğitimine ilişkin çalışmalar yapan Orff’un Carmina Burana’sı Frankfurt’ta gerçekleşen ilk gösterimin ardından Nazi Almanları tarafından çok beğenilmiştir. Naziler döneminde Münih Bach Topluluğu’nda görev yapan besteci için Nazi partisi ile ilişkide olduğu söylenmiştir. Mendellssohn’un müziğini yasaklayan Nazilerin, Shaekspeare’nin ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ için müzik sipariş etmesi üzerine besteyi gerçekleştirmiştir. Buna karşın Orff, Nazi Almanyası’na karşı direnişte bulunan ve yargılanarak idam edilen Kurt Huber’in de yakın arkadaşıdır. Huber’in tutuklanması üzerine Orff’tan yardım dileyen Huber’in eşi Orff’un ‘yandaş’ zannedilebileceği kaygısıyla red cevabı almıştır. Carmina Burana eserinden gelen aylık gelirin kesilmemesi için savaş sonrası kendini Nazi karşıtı bir direnişçi olarak tanıtmıştır. Suçluluk duyguları ağır basan Orff, yıllar sonra Huber’in karısına bir mektup yazarak özür dilemiştir. Yurtiçinde ve yurtdışında bestecilik eğitimi vermeye devam eden Orff, Münih Müzik Lisesi’nde eğitmenlik yapmış, Tübingen Üniversitesi’nden de fahri doktora unvanını almıştır. 1961 yılında Salzburg kentinde müzik öğretmeni yetiştirmek için Orff Enstitüsü’nü kuran ünlü besteci 1982 yılında hayata gmzlerini yummuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.