Caro Emerald’dan Yeni Caz Albümü ‘The Shocking Miss Emerald’
7 Haziran 2013 Cuma - 10:09     1.985 kez okundu.    
Caro Emerald’dan Yeni Caz Albümü ‘The Shocking Miss Emerald’

Caro Emerald’dan Yeni Caz Albümü ‘The Shocking Miss Emerald’

Çıkardığı ilk albümle iki milyonun üzerinde satış yapan ve caz vokalde en iyi isimler arasına yerleşen Caro Emerald yeni albümü ‘The Shocking Miss Emerald’la yine bomba gibi müzik listelerine giriyor.

1920- 1960 yılları Avrupa’sını ve o dönem Paris’teki sanat, modası ve estetik anlayışını sahnesinde vurgulayan Emerald, geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali’nde de ülkemizde konser vermiştir. Romantik şarkılar, neşeli melodiler, melankolik tınılarla bezenmiş albümünde yer alan ‘Paris’, ‘Black Valentine’ gibi şarkılar hit listelerinde yerini alacağa benziyor. Sanatçı albümde yer alan şarkılarından ‘The Maestro’yu Paris’in ünlü moda tasarımcısı Karl Lagerfeld’e ithaf etmiştir. Paris’te yaşayan tanınmış modacı Karl Otto Lagerfeld Fendi, Chanel, Tommy Hillfiger gibi ünlü markalarla çalışan Alman asıllı bir sanatçıdır. Moda tasarımı, kreasyon yaratma, inovasyon (yenilikçilik) ihtiyacını karşılamak üzere gerçekleşen endüstriyel tasarım işidir. Endüstriyel moda tasarımında daha önce yapılmamış modelleri, yeni tekstil ürünleri üzerinde yaratımlayan ve kağıt üzerinden günlük kullanıma uygun hale getirerek tüketiciye sunmayı hedefler. Bazı moda tasarımcılar sosyologların da tespitine göre toplumsal görüşlerin ve düşüncelerin dışına taşarak çeşitli moda akımları yaratmaktadırlar. Moda Tasarımcıları (stilistler) 19.yüzyılın başlarında makineleşmenin getirdiği teknoloji sayesinde daha seri ve daha fazla üretim yapmaya başlamışlardır. Dikiş makinesi nin icadı ve motorlu dikiş makinelerinin fabrikalarda kullanılması, çoklu kesim ve biçki işlemlerinin makas işlevi gören büyük kesim tezgahlarında yapılması konfeksiyon giyiminin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Sanayileşen ve büyüyen ‘moda dünyası’ istihdam sağlayan, tüketim toplumunu canlandıran, özel teşebbüslerin de rekabetleriyle büyük bir sanayii haline gelmiştir. Konfeksiyonculuğun gelişimi modacılıkta ‘haut couture’ (ısmarlama) anlayışını yıkamamıştır. ‘Haut Couture’ kişinin özel beğenisine uygun, başka hiçbir terzi yada da mağazada eşi benzeri olmayan stil ve kumaş kullanılarak yapılan ve el dikişine dayalı bir çalışmadır. Genellikle üst düzey gelir gruplarının tercih ettiği tasarımlardır. ‘Gelinlik’ sektöründe de ‘haut couture’ (ısmarlama) çalışmalara sık rastlanmaktadır. 19.yüzyıl sonlarına doğru yayılan bu akım Fransa’da doğmuştur. Kesme, biçme, dikme işlemini komple yaparak kişinin üzerine giydiren dikim ustasına ‘terzi’ denir. Terziler, kadın, erkek ve çocuklar için pantolon, etek, ceket, bluz, gelinlik, gömlek, abiye, manto gibi giyim eşyalarını diken veya onarımını yapan zanaatkarlar topluluğudur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.