Çaykovski Yarışması’ndan Parlayan Yıldızlar’a
6 Ocak 2013 Pazar - 11:27     2.191 kez okundu.    
Çaykovski Yarışması’ndan Parlayan Yıldızlar’a

Çaykovski Yarışması’ndan Parlayan Yıldızlar’a

Dünyanın en önemli klasik batı müziği yarışmalarından ‘7.Uluslararası Genç Müzisyenler Çaykovski Yarışması’ birincisi keman sanatçısı Veriko Tchumbridze, 10 Ocak 2013 Perşembe günü Teşvikiye Milli Reasürans Konser Salonu’nda piyanoda Marina Cincaradze eşliğinde bir konser verecek.

2012’ Eylül ayında İsviçre’nin Montreux şehrinde gerçekleşen keman, viyolonsel, piyano yarışmalarının keman dalında birincilik alan 16 yaşındaki genç sanatçı, Stravinsky Oditoryum’da orkestra şefi Yuri Tkachenko  ile Novaya Russiya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ünlü besteci Brahms’ın Keman ve Orkestra için yazdığı Op:77 Konçertosunu kusursuz ve üstün bir performansla seslendirerek birincilik ödülüne hak kazandı. Keman çalmaya henüz dört yaşında iken Mersin Devlet Konservatuarı’nda Selahattin Yünkuş’un öğrencisi olarak başlayan sanatçı bugüne kadar Eskişehir Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, MEÜ Akademik Oda Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solist keman sanatçısı olarak sahne aldı. 2004’te Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması’nda ve 2006’da Gürcistan Ulusal Yarışması’nda birincilik alan genç sanatçı, 2010’dan bu yana ‘Güher- Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’ proje kapsamında burslu olarak Viyana’da bulunan Hochschule für Musik okulunda pedagog Dora Schwarzberg ile eğitimine devam etmektedir. Veriko Tchumbridze, Kasım 2012’de Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde şef Sascha Goetzel ile Caddebostan Kültür Merkezi’nde ‘Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’ bursiyerleriyle birlikte bir konser verdi. Geçtğimiz yıl ilk CD ve DVD’sini müzikseverlere sunan genç sanatçı yeni projelerle müzik kariyerinde ilerlemeye devam edecek. Milli Reasürans Binası, mimar Şandor Hadi ve Sevinç Hadi’ye 1992 yılında Ulusal Mimarlık Ödülleri Mimari proje dalında Başarı Ödülü, 1994 yılında ise aynı yarışmanın Yapı Dalı Başarı Ödülü’nü getirdi. 1985 yılında Milli Reasürans T.A.Ş’nin inşa edilmesi planlanan Milli Reasürans Binası Proje yarışmasını  kazanan Şandor ve Sevinç Hadi, iki yıl süren mimarlık ve mühendislik projelerini tamamlayarak binanın temelini 1987 yılında attılar. 1992 yılında Teşvikiye’de inşası tamamlanan binaya reasürans şirketi Ocak 1993’te taşınarak hizmetlerine devam etti. Reasürans, sigorta şirketlerinin üstlendiği hasar risklerini tekrar sigortalayarak sigorta şirketleri ni güvence altına alan bir kurumdur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.