Caz’a Doya’caz’
11 Mayıs 2010 Salı - 12:45     2.282 kez okundu.    
Caz’a Doya’caz’

Caz’a Doya’caz’

İstanbul Ataköy Sheraton’da 1 – 30 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Caz festivali birbirinden önemli caz müzisyenlerini konuk ediyor.

İstanbul’un enfes manzarası beraberinde 1 Haziran’daki ilk açılış konseri Fatih Erkoç keyfiyle başlayacak. Geniş bir repertuara sahip olan sanatçı ‘NewYork,New York’tan, Türk Halk Müziği ezgilerine duygu ve nostalji dolu bir konser ziyafeti verecek. 8 Haziran 2010 Salı akşamı kadın caz trompet virtüozu İngrid Jensen kadınların çalmakta zorlandığı bu zor müzik aletini nasıl başarıyla çaldığını gözler önüne serecek. 16 Haziran’da ‘Caz Efsanesi’ olarak anılan Benny Golson, 22 Haziran’da Fransız müziğini akordeonu ile beraber caz müziğiyle harmanlayıp yeni bir sentez oluşturan Richard Galliano, 30 Haziran’da Amerika’nın Caz Elçisi olarak anılan Roseanne Vitro seyircisiyle kurduğu mükemmel iletişim, hikayeleri anlatma yeteneği ve yeri doldurulamaz caz vokalistliğiyle, caz festivalinin kapanışını gerçekleştirecek. Trompet icra açısından erkeklere ait bir enstrüman olarak gözüksede bunun aksi olduğunu 8 Haziran’da Ingrid Jensen festivaldeki konserinde en iyi şekilde gözler önüne serecek. Trompet; bakır madeninden yapılmış nefesli bir çalgıdır. İç taraftan, dışa bükümlü boruların sonunda konik biçimli bir ağızlıkla çalınan parlak tınılı bir sazdır. Trompetler iki şekildedir. Basit ve kromatik pistonlu trompetler. İlk madeni trompet M.Ö 2.binyılda Mısır’da görülmüştür. Askeriyede ve dini törenlerde sadece bir veya iki nota sesi çıkarabilen iptidai çalgılardandı. M.Ö 1500’de Mısır’da Tutankamon mezarı nda, İskandinavya’da ve Çin’de gümüş ve bronz madeninden yapılmış trompetlere rastlanmıştır. Kişiler arasında işaretleşmek için de kullanılan trompet Orta Çağ dönemi nde orkestra üyesi olmuştur. Oda müziğinde fazlaca kullanılmayan enstrüman Handel’in ve Mozart’ın trompet konçertosu ile ve caz müziğinin vazgeçilmezi olarak müzik aletlerinin vazgeçilmezidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.