Caz Keman Sanatçısı Regina Carter İlk Kez Türkiye’de
31 Ekim 2013 Perşembe - 12:02     2.147 kez okundu.    
Caz Keman Sanatçısı Regina Carter İlk Kez Türkiye’de

Caz Keman Sanatçısı Regina Carter İlk Kez Türkiye’de

Afrika Halk ezgilerini ve enstrümanlarını, pop ve caz müziğiyle harmanlayan ve son albümü ‘Reverse Thread’ın başarıyısla tüm müzik dünyasından ve müzikseverlerden övgüler alan Amerikalı caz keman sanatçılarından Regina Carter, 31 Ekim 2013 Perşembe saat 20:00’de Zorlu Center’da bir konser gerçekleştirecek.

Turneleri, albümleri ve müzisyenlerle ortak yürüttüğü projeleri yenilikler ve keşiflerle dolu olan Regina Carter, aynı zamanda Paganini’nin ‘Cannon’ kemanını çalan ilk caz keman sanatçısı olarak ta müzik tarihine geçmiştir. Detroit’te doğan sanatçının babası Ford Motor Company’de işçi olarak çalışan Don Carter ve bir anaokulunda öğretmen olarak çalışan annesi Grace Carter’ın üç çocuğundan biridir. Dany ve Reginal isimlerinde iki kardeşi olan caz keman sanatçısı Regina Carter, müziğe piyano dersleriyle beraber 2 yaşında başlamıştır. Detroit’te bir müzik okulunda keman ve bale eğitimine devam eden sanatçı henüz 10’lu yaşlarındayken Detroit Senfoni Orkestrası’nda konuk genç sanatçı olarak yer almış, ilerleyen zamanlarda Itzhak Pearlman ve Yahudi Menuhin gibi dünyanın bir numaralı keman sanatçılarının master class çalışmalarına katılmıştır. Caz şarkıcısı yakın arkadaşı Carla Cook vasıtasıyla ünlü caz şarkıcısı Ella Fitzgerald’la tanışma fırsatını yakalamıştır. Caz eğitimi almaya karar veren Regina Carter, eğitim gördüğü Boston New England Konservatuarı’nın okul programında caz bölümü olmaması üzerine Oakland Üniversitesi’ne yatay geçişini gerçekleştirmiştir. Caz eğitmeni Marcus Belgrave’le birlikte aktif olarak caz müziği yapan birçok müzisyenle tanışma fırsatını bulan sanatçı mezun olduktan sonra 2 yıl Almanya’da caz müziği yaparak ve bir Alman ailenin çocuğuna bakarak geçimini sağlamıştır. Gerçek müzik kariyerine yeniden Amerika’da başlayacak olan sanatçı ilk olarak ABD’de bir askeri üs’te keman eğitmenliği yapmıştır. Beş kadın müzisyenden kurulu pop- caz grubunda keman çalmaya başlayan Regina Carter, stüdyo ve konser çalışmalarının yanı sıra çıkardığı albümlerle kısa sürede müzik dünyasında tanınmıştır. Billy Joel, Aretha Franklin, Mary J.Bilge, Lauryn Hill, Kenny Baron gibi efsane pop- caz sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşan sanatçı aynı zamanda ünlü caz saksafoncusu James Carter’ın kuzenidir. Sanatçının doğduğu Detroit şehri bir milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika’nın Michigan eyaletinin en büyük, ABD’nin ise 11. büyük şehirlerindendir. Metro bölgesi olarak ve birçok şirkete ev sahipliği yapması açısından da ABD’nin önemli ekonomik merkezlerinden biridir. ‘Otomotiv Başkenti’ olara anılan Detroit’te General Motor, Ford ve Chrysler’ın fabrikaları ve genel merkezleri bulunmaktadır. Her yıl Ocak’ta düzenlenen ‘Uluslararası Otomobil Fuarı’na büyük otomobil firmalarının sergilediği en son modelleri görmek için dünyanın her yerinden misafirler gelmektedir. Detroit şehrinin turistik açıdan bir cazibesi bulunmadığı için turist çekmemektedir. Şehir merkezi dışındaki bölgelerin mimari yapısı ürkütücü ve eski görünümlüdür. Şehir merkezinde zenci topluluklar, banliyölerde ise beyazlar yaşamaktadır. Her mevsim yağış alan kente, ülkemizde hiç görülmemiş olan ‘buz yağışı’ olmaktadır. Şehrin tarihçesi 1701’lere dayanmakta olup, şehir Fransızlar tarafından kurulmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.