Caz Keyfi!
23 Ekim 2009 Cuma - 18:34     3.008 kez okundu.    
Caz Keyfi!

Beykent kampusünden, Cemal Reşit Rey sahnesine Caz Keyfi..

Akbank Caz Festivali kapsamında bu yıl bir ilk gerçekleşecek. ‘Kampüste Caz’ başlıklı çalışma bu yıl Beykent Üniversitesi nde 23 Ekim 2009 Cuma günü saat 19:30 ‘da Ayazağa Yerleşkesinde öğrenci müzikseverlerle birlikte olacak. Etkinliğin özelliği sadece caz konseri dinlemek değil, bu çalışmada sohbetler de yer alıyor. Müzik sanat ağırlıklı konuşmalarda öğrenciler ve müzisyenler, bu önemli unsurların yaşam felsefemize nasıl ve neresine yerleştiğini de söyleyecek bizlere. Mini konserler de bu sohbetlerin arasına serpiştirilecek. Saksafon ustası İlhan Erşahin yine vazgeçilmez Rhodes’i ile, Alp Sönmez groovy bası ile Turgut Alp Bekoğlu güçlü davullarıyla, İzzet Kızıl enfes ritmleriyle keyifli bir gece yaşatacak kampuste.

Akbank Caz Festivali aynı akşam Cemal Reşit Rey sahnesinde Caz dünyasının tatlı nefeslerinden saksafoncu Joe Lovano’yu konuk ederek bize başka seçenek bırakmıyor. Usta müzisyen Lovano kendi grubu dışında da birçok grupla binlerce performansa nefes verdi. Elvin Jones, Charlie Haden, Bob Brookmeyer, Hank Jones gibi ustalarla çalışmış, Post-bop döneminin aranılan saygın saksafoncularından biri olmuştur. Post-bop döneminin revaçta saksafon ustaları arasında Wayne Shorter, Phil Woods, Sony Rollins’i sayabiliriz. Lovano, Jazz Report, Jazz Times gibi caz müziğinin nabzını tutan itibarlı eleştirmen ve okurlara sahip dergilerin ‘Yılın En İyi Caz Sanatçısı’, ‘Yılın En İyi Tenor Saksafoncusu’ seçtiği bir müzisyendir. Sanatçı ayrıca ‘Best Large Ensemble’ dalında Grammy ödülü ile aynı yıl Caz Gazetecileri derneğinin de üç ödülüne layık görülmüştür. Kendisine has tonuyla ve doğaçlama zenginliğiyle Lovano, eğitmen yanıyla da genç müzisyenlere ilham kaynağı, örnek bir hoca olmaktadır. Julliard Müzik Okulu, New England Konservatuarı, Eastman Müzik okulu gibi Amerika’da önemli müzik okullarında, Fransa’da ve Japonya’da da çeşitli okullarda workshoplar ve atölye çalışmaları yapmıştır. Tenor saksafon un yanı sıra, alto ve doble soprano saksafonda, flüt ve klarnette de başarılı icraları vardır. Kendisi için hususi üretilen ahşap saksafon ağızlıklar ve yine kendisi için üretilen Borgani saksafonlarını kullanmaktadır. Joe Lovano’nun Berklee Müzik Koleji nde yetiştirmiş olduğu öğrencilerinden oluşan Us Five grubunun her bir üyesi bugün virtüoz mertebesinde çalmaktadırlar. All Music Guide isimli saygın bir müzik sitesinin verdiği bilgiye göre övgü ile söz edilen topluluğun kadrosunda James Weidman (piyano), Esperanza Spalding (bas), Otis Brown III (Davul) ve Francisco Mela (Davul) yer almaktadır. Böylesine değerleri caz müziğine kazandıran bu müzik ustasını, hocayı dinlemeye, izlemeye değer…

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.