Caz Müzik Akımları ve Türleri
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:59     27.649 kez okundu.    
Caz Müzik Akımları ve Türleri

Blues : Caz müziği nin başlangıcıdır. Amerikalı zencilerin tarlalarda çalışırken söyledikleri halk şarkılarıdır. Halk şarkılarının modern enstrümanlarla söylemeye başlanmasıyla doğar. Zamanla tüm dünyaya yayılır ve caz başta olmak üzere günümüzde dinlenen R&B gibi müzik türünün de doğmasına olanak verir.

    Blues müzik kendi içinde türlere ayrılmaktadır. Türleri kullanılan enstrümanlara göre, çalındığı şehirlere göre, müzik temalarına göre farklılaşır. Belirli bölgelerdeki müzisyenler, o yerlerin kültür ve etnik yapısından etkilenerek farklı blues türleri ortaya koyarlar. Yazılan parçalar esas olarak blues altyapısını kabul ediyor fakat özellikle gitaristlerin tekniklerinde bölgeye has bir farklılık dikkat çekiyordu. Bir süre sonra ortaya çıkan bu yeni türler de çıktıkları bölgelerin ismiyle anılmaya başlamıştır. Örneğin Memphis Blues, Delta Blues, Texas Blues. 1930lu yıllarda ünü daha sonra tüm dünyaya yayılacak olan trompetçi Lois Armstrong, “King Oliver Ban”de katılır. Armstrong, sonraları Count Basie’nin  The Band That Play The Blues Grubuna katılır.  Ekibine gitarist Eddie Durham ve saksofoncu Lester Young’ı da katan Count Basie, dönemin iki bayan vokali Ella Fitzgerald ve Billie Holiday ile birlikte blues ve caz müziğinin temel taşlarını oluştururlar.  Bu yılların meşhur müzisyenlerinden Robert Johnson, Big Bill Broonzy, Sonny Boy Williamson, Lonnie Johnson ve Tampa Red sayılmaktadır. Sonraki yıllarda B.B. King, Chuck Berry unutulmaz sanatçılar olurlar. Ayrıca birçok Blues Band’ler de popüler olurlar ve çok sayıda hayran kitleleri olur.

 

 

 Swing : 1920’lerde Amerika’da büyük orkestraların kurulmasıyla ortaya çıkar. Bu orkestralar gitar yerine banjo’nun, kontrbas yerine tubaların kullanıldığı orkestralardır.  Swing kelime olarak  “sallanmak” anlamına gelir. Swing Orkestraları , caz müziğinin temellerini oluşturan ve bu müziğin yayılmasını sağlayan gruplardır.  Bu orkestralar, zor şartlar altında Amerika’da otobüslerle turnelere çıkarak bu müziği yaymışlardır. Swing, cazdaki bir ritim ve melodidir. İkilerin, dörtlerin vurulduğu ritimlerdir. Orkestralar eşliğinde şarkıların da söylendiği eğlenceli bir müzik türüdür. 1930’larda bu orkestralar Amerikan film sektörüne de girmiştir. Bu dönemde Louis Armstrong, Colemas Havvkins, Lester Young, Roy Eldridge, Glenn Miller gibi büyük caz sanatçıları yetişmiştir.

 

 
Ragtime : Başlangıcı, eski dönemlerde zencilerin, çeşitli törenlerde söyledikleri şarkılara kadar uzanır. Ritmik olarak ayrı ayrı ve birçok sesin meydana getirdiği ses dizisi olarak düşünülür. 1800’lerin sonunda New Orleans’da çok sevilen bir akımdır. “Rag” kelimesi askeri marşlarla Afro-Amerikan banjo (Afrika kökenli telli çalgı) müziğinden alınmış ritimlerin birlikte kullanıldığı müzik türü anlamında kullanılmıştır. Genellikle ragtime ilk olarak 1890′larda görülen, piyano için yazılmış parçalara verilen isimdir. Bu tarzın en önemli sanatçısı 1868-1917 yılları arasında yaşamış olan Scott Joplin‘dir. 1890-1920 yılları arasında New Orleans’da ragtime piyanistlerinin yanı sıra ragtime orkestraları, ragtime şarkıcıları ve banjo ile ragtime yapan müzisyenler revaçtaydı. Bazı müzikologlar,  ragtime’ın ilk caz stili olduğunu düşünürler. Bu stil doğaçlama içerir ve cazın swing duygusundan oldukça uzaktır. Bununla beraber ragtime’ın cazın habercisi olduğunu inanılır. 

 

 

Bebop: Usta alto saksafoncu Charlie Parker’ın 1940’ların sonlarında 1950’lerin başında çıkarttığı bir müzik tarzıdır. Neşeli kıvrak, hızlı tempolu ve devrimci bir müzik türüdür. İlk dinlendiği dönemlerde anlaşılmayan ve beğenilmeyen bir müzik tarzı olmuştur. Bir süre sonra insanlar anlamaya başlar. Kıvrak zeka isteyen, iyi nota okumaya dayanan, cazın ritmik olarak özel bir müziğidir.

 

 

Hot Caz : Hot cazın doğuşu İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan etkisi ile Paris dans kulüpleri civarında olan, swing temelli, yüksek tempolu ve eğlendirmeyi, dansı ön plana alan kulüp müziğidir.

 

 

Latin Caz: Latin cazda swing olmaz. Swnig cazdan çok farklı bir türdür. Tumba ritimleri merengeler vardır. Klasik cazdan, Latin caz ritim ve yöresel olarak ayrılır.

 

 

   Genel olarak caz müziğinin temeli swingtir. Swing ritimlerinin yanı sıra cazda vals ritimleri de dikkat çekicidir. Cazda ölçü dört zamanlıdır. Dört zamanlı ölçünün zayıf zaman denilen ikinci ve dördüncü vuruşlarının vurgulanmış ve temponun dinleyenlere dans etme arzusu verecek şekilde hafiflik ve rahatlıkla yaşatılması cazın başlıca özelliğidir. Caz, armoni bakımından müziğe bir şey getirmemiştir ancak melodi ve ritim bakımından pek çok yenilik getirmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.