Caz Standartları İle Meltem Ege- CRR Caz Orkestrası Konseri
15 Kasım 2013 Cuma - 12:17     1.712 kez okundu.    
Caz Standartları İle Meltem Ege- CRR Caz Orkestrası Konseri

Caz Standartları İle Meltem Ege- CRR Caz Orkestrası Konseri

CRR Bigband’e katılan yaylı çalgılar grubuyla 2013 yılında kurulan CRR Caz Orkestrası şef Nail Yavuzoğlu yönetiminde 25 Kasım 2013 Pazartesi günü caz vokalist Meltem Ege’ye CRR Konser Salonu’nda eşlik edecekler.

Enstrümantal müziğin yanı sıra vokal müzikleri de repertuarlarına katarak her orkestra elemanı birer virtüöz olan CRR Caz Orkestrası yerli ve yabancı sanatçıları da müzik severlerle buluşturmaya devam etmektedirler. Cemal Reşit Rey, 1904- 1985 yılları arasında yaşamış Cumhuriyet tarihi nde ‘Türk Beşleri’ olarak tanınan bestecilerdendir. 10.Yıl Marşı, Lüküs Hayat gibi önemli yapıtların bestecisidir. Kudüs’te dünyaya gelen ünlü bestecinin ailesi sarayla yakın ilişkilerde olan son Osmanlı’lardandır. Beş yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşen sanatçı ilkokul sıralarında müziğe akordeon ve piyano çalarak başlamıştır. Galatasaray Lisesi’ne başladığı yıllarda babasının politik bir görevi için Paris’e yerleşen aileye Fransa Cumhurbaşkanı sahiplenmiştir. Dünyanın kültür başkenti Paris, küçük Cemal Reşit için müzikte atlama taşı olmuştur. Ünlü besteci ve orkestra şefi Gustave Mahler’in yönettiği orkestraların konserlerini izleyen ve konservatuarda Gabrial Faure’nin karşısında çalan Cemal Reşit Rey’in pedagogu aileye ‘Bu çocuk hayat boyu müzikten başka hiçbir şey yapamaz’ demiştir. Ünlü besteci Claude Debussy’nin piyano öğrencisi, Maurice Ravel’in de yakın dostlarından olan piyanist Marguerite Long, Cemal Reşit’e hiç ücret almadan müzik dersleri vermiş ve müzikal gelişimini çok yakından takip etmiştir. I.Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Cenevre’ye yerleşen aile oğullarının eğitimini Cenevre Konservatuarı’nda devam ettirmişlerdir. 1919 yılında babasının hükümette görev alması üzerine İstanbul’a geri dönen Cemal Reşit, İstanbul’daki piyano öğretmeninden daha bilgili olduğu için yeniden Paris’e gönderilmiştir. 1933 yılında Cumhuriyet’in 10.Yıl kutlamalarında bir marş yarışması için Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel’e ait olan bir şiiri, marş olarak besteleyen Cemal Reşit, türlü zorluklara rağmen birinciliği elde etmiştir. Önce ağabeyinin ritmini beğenmediği eserini hareketli ve canlı şekilde eşlik edilmesi için mehter ritmine dönüştürmüştür. Elemeler sırasında eseri dinleyen heyetten Cemal Bey, majör’den, minör’e düşüş hissi veren seslerin Cumhuriyet sözcüğünü aşağılayan bir havada olduğu şeklinde eleştiri getirmiştir. Bunun üzerine zekice bir açıklamayla şaibeyi ortadan kaldıran Cemal Reşit Rey’in 10.Yıl Marşı olay tatlıya bağlandıktan sonra birinci seçilmiştir. Cemal Reşit Rey açıklamasında ‘Minör, müzikte ‘küçük’ anlamına gelse de tam bu maksatla kullanılmaz, örneğin; Napoleon’un kahramanlıkları için yaptığı bestede  Beethoven, Eroica bölümünü minör tonlarda bestelemiştir’ demiştir. Cemal Reşit Rey, ağabeyi Ekrem Reşit’le operetler, revü ve kabare müzikleri bestelemişlerdir. Klasik bestelerinin yanı sıra yazdıkları revü ve operetler İstanbul’da büyük sükse yaratmıştır. Müzik çevrelerinin bu popüler çalışmaları küçümseyerek eleştirmesine aldırış etmemiş ve bu eserlerin de klasik müziğe katkılarının tartışmasız olacağını savunmuştur. Ancak ağabeyinin ölümü üzerine Cemal Reşit Rey, operet çalışmalarını da sona erdirmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.