Caz Ustaları İş sanatta!
20 Ekim 2009 Salı - 19:48     4.618 kez okundu.    
Caz Ustaları İş sanatta!

Klasik, Caz ve Dans Ustaları İş Sanat’ta,
Yer: İş Kuleleri-Levent

Avrupa Kültür Başkenti güzel İstanbul’umuz 2010’ a merhaba derken, İş Sanat ın katkılarıyla birbirinden önemli virtüöz sanatçıların yer aldığı zengin bir programla, 2009 yılına Kasım ayı başında veda etmeye hazırlanıyor.
İş Sanat Konserleri müzikseverlere üç ayrı dalda konserler serisi sunmaktadır. Klasik, Dans ve Caz.
İş Sanat 10.yıl Sanat Etkinliklerinin Klasik konserler serisi bir açılış konseriyle başlıyor.
Tarih : 8 Kasım’09 Pazar saat:20:00
Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası, Maxim Vengerov’un şefliğinde, solist-piyanist Muhiddin Dürrüoğlu.
Ludwig Van Beethoven yapıtlarından oluşan büyülü bir atmosfer.
Egmont Uvertürü, Op.84, 5.Piyano Konçertosu, Mi Bemol Majör, Op.73, ‘İmparator’
5.Senfoni, Do Minör, Op.67
Orkestranın şefi Vengerov, dünyanın sayılı kemancılarından. Borusan Filarmoni şefliğine arşesini bırakıp, batonuyla gelmiş önemli bir icracı. O’nu izlemek ilginç olacak.
Moskova Solistleri, İş Sanat’ın ikinci etkinliğinin değerli konukları.
Tarih: 17 Kasım Salı saat : 20:00
Yuri Bashmet (şef,viyola), Shlomo Mintz (keman)
Eserler: W.A Mozart, Keman ve viyola için Senfoni Konçertant Mi Bemol Majör, KV.364
N.Paganini; Konçerto La Minör Op.Poth (Viyola ve orkestra için)
P.İ Tchaikovsky; Yaylı Çalgılar Serenadı, Do Majör Op.48
2009-2010 sanat sezonunu şan konserlerinin belki de en iyisiyle kapatıyor İş Sanat.Müzik yorumcularının melek sesli, şeytan teknikli diye nitelendirdikleri genç Fransız kontrtenor Philippe Jaroussky, Concerto Köln eşliğinde yorumlayacak birbirinden güzel yapıtları.Haendel ve Bach’tan oluşan repertuarlarının içinde Su Müziği suitinden bölümler, Solomon, Tolomeo, Alcina, Artaserse, Adriano in Siria yapıtlarından aryalar var.Şef: Markus Hofmann, klavsende Nicolav de Figueiredo var.
Yeni yılın ilk İş Sanat gecesi, 8-9 Ocak 2010 Cuma ve Cumartesi saat 20:00’de coşkuyla karşılanacak.Prag’dan ‘H.and F.Karas Dans Okulu’ Dansçıları, Yeniyıl Coşkusu yaşatacaklar sanatseverlere.Prag Flarmoni Orkestrası eşliğinde, Jakub Hrusa şefliğinde, oğul Strauss’un yeni yıl klasiklerinden bir demet sunacak, dansçılar eşliğinde.
İş Sanat’ta yeniyılın 2.konseri, bir oda topluluklarından geliyor. Academy of St.Martin the Fields ve şefleri Sir Neville Marriner, solist-viyolonsel Daniel Müler Schott
Eserler: W.A Mozart; 38.Senfoni, Re Majör (KV 54 Prag), C.Saint; Çello ve Orkestra içinKonçerto No:1, La Minör Op.33, R.Schumann; 1.Senfoni, Si Bemol Majör Op.38 ‘İlkbahar’
Academy bu kez klasik müziğin genç mucizesi olarak adlandırılan Sergei Nakariakov’a eşlik edecek.Trompet’in Paganini’si diye nitelendirilen genç sanatçı Haydn’dan Si Bemol Majör Trompet Konçertosunu dinlettirecek müzikseverlerine..
İş Sanat, 5 Şubat Cuma günü İstanbullu müzikseverlerin çok yakından tanıdığı bir topluluğu, Kremerata Baltica topluluğunu konuk ediyor.Gidon Kremer şefliğinde, konserin solisti yine adıyla büyük olarak anılan piyanist Khatia Buniatishvili.Eserler: Tickmayer’den, Mozart Keman ve Piyano Konçertosuna, Denisov’dan, Haydn’a Kanon üzerine çeşitlemelerine kadar renkli bir yelpaze sunuyor.
Moskova Virtüozleri ve çello’da solist Mischa Maisky, Tarih: 12 Şubat 2010 Cuma saat:20:00
İş Sanat bu yıl virtüozlerle dolu bir şölen yaşatıyor adeta müziksevenlerine.Rusya’nın gururu olmuş, konserleri dolup taşan Moskova virtüozleri senfonik repertuarlarıyla büyüleyecek İstanbul’luları..Eserler: Mozart; 29.Senfoni La Majör, J.Haydn; Do Majör Çello Konçertosu, G.Rossini; 3.Sonat, Do Majör, L.Boccherini, Re Majör Çello Konçertosu
17 Şubat 2010 Çarşamba ve yine saat 20:00’de kontrtenorların en ünlüsü Andreas Scholl ‘Virtuoso’ konserlerinin ilk serisinde yer alacak.Piyano ve Klavsen’de Tamar Halperin eşliğinde kusursuz tekniği ve büyüleyici romantizmiyle sesini duyuracak müzikseverlere..
Eserler: Handel, Purcelli Caccini, Dowland, Schubert ve Haydn’dan şarkılar.
‘Virtuoso’ Kemancı Gil Shaham’ı dünyanın en iyi kemancılarından biri olarak İş Sanat sahnelerinde konuk ediyor.Tarih : 13 Mart 2010 Cumartesi J.S Bach yapıtlarından doyumsuz bir hazla ayrılmak istemeyeceksiniz sanatçının konserinden..
28 Mart 2010 Pazar günü, Rusya Ulusal Orkestrası var İş Sanat sahnelerinde.Şef Mikhail Pletnev.O da ünlü ve başarılı bir piyanist ayrıca.Orkestrayı 1990’da kurdu.Ve ülkesinin ilk bağımsız müzik topluluğu olarak yönetiyor.Bu konserinde henüz 16 yaşında iken BBC’de ‘Yılın En Genç Müzisyeni’ unvanını alan genç kemancı İskoç Nicola Benedetti’ye eşlik edecek.Eserler: P.I.Tchaikovsky; Re Majör Keman Konçertosu Op.35 ve 5.Senfoni’den Mi Minör, Op.64
Baharın müjdecisi Nisan ayına geldik.İş Sanat konser etkinliklerinde bizden iki sanatçı ve gurur kaynağı var. Güher ve Süher Pekinel Kardeşler.Dünyanın en saygın orkestralarından English Chamber Orchestra ile müzikseverlerin karşısına çıkacaklar.Şef: Stephanie Gonley
Eserler: W.Boyce; 4.Senfoni, Fa Majör, W.A Mozart; İki piyano için Mi Bemol Majör konçerto, Bach; İki Piyano için Konçerto ve yine son eser Mozart’tan 33.Senfoni, Si Bemol Majör, K 319
English Chamber Orchestra, çocuk yetenekler arasından, deha gençliğe adım atmış, duygu ve tekniğiyle dinleyenlerini kendine hayran bırakmış bir kemancıya, Sarah Chang’a eşlik edecek.
Tarih : 10 Nisan 2010 Cumartesi saat: 20:00 Eserler: R.Wagner; Siegfried Idyll,WWW 103, W.A.Mozart; 35.Senfoni, Re Majör, K.385 ‘Haffner’, M.Bruch; 1.Keman Konçertosu, Sol Minör, Op.26
‘Virtuoso’ programından bir konser daha..Keman’ın prensi diye adlandırılan bir dahi daha geliyor huzurlarınıza.. Joshua Bell… Eşliğini piyanosuyla Sam Haywood’un yaptığı konserde Bach, Beethoven ve Ravel yapıtlarıyla tüm izleyenleri büyüleyecek genç kemancı.
Tarih : 1 Mayıs Cumartesi saat: 20:00
İş Sanat Klasik konser programları burada sona eriyor. Sırada Cazın Ustaları başlıklı konser programları var. Programın ilk sırasında bir caz piyanosu ustasının oluşturduğu Trio var; Hank Jones Trio’su. George Mraz kontrbasta, Willie Jones davulda bu trioda. Tarih: 9 Kasım 2009 saat :20:00

‘Cazın Ustaları’ serisinin ikincisi bir Quartet konseri. The Overtone Quartet adlı grubun kontrbas, saksafon, piyano ve davuldan oluşan usta icracılarının adları ise şöyle: Dave Holland- kontrbas, Chris Porter- saksafon, Jason Moran- piyano, Eric Harland- davul.
Tarih: 21 Kasım 2009 Cumartesi saat:20:00
Müzisyenlerinin ön adlarının baş harflerinden oluşan dörtlünün konseri 6 Şubat 2010 Cumartesi günü saat 20:00’de. Grubun adı James Farm. Joshua Redman saksafon da, Aaron Parks piyano da, Matt Penman bas ta, Eric Harland davul da yer almakta. Müthiş bir doğaçlama ziyafeti izlemek isteyenlere tavsiye olunur.
İlginç bir solo konser, enstrümanı sadece davul. Sanatçı Manu Katche. Sting ve Peter Gabriel gibi önemli isimlerle ve farklı türden birçok sanatçıyla çalışmış. Kendine özgü stiliyle, şiirsel derinlikte ve teknik duyarlılıkta farklı bir performans izleyeceksiniz.
Tarih : 1 Nisan 2010 Perşembe saat : 20:00
‘Cazın Ustaları’ serisi var sırada, caz konserlerinin sonuncusu. Tarih : 18 Mayıs 2010 Salı saat : 20:00 Büyük usta John McLaughlin ve The Fourth Dimension ile 2007’ den bu yana konserlerde yoğun ilgi ve tezahüratla karşılaşıyorlar.Etienne Mbappe bas da, Gary Husband klavye ve davul da, Mark Mondesir davul da. Tüm zamanların en büyük gitaristi John Mclaughlin’i ve grubunun bu ziyafeti izlenmeye değer.
İş Sanat’ın sizlere sunacağımız son programı ise; Dans dalında. Duayen Paul Taylor’un Dance Company’ si enfes bir gösteriyle sanatseverlerle buluşacak İş Sanat’ta..
Tarih: 16–17 Nisan 2010 Cuma-Cumartesi saat: 20:00
Yine bu yılda, geçmiş 10 yılda olduğu gibi İş Sanat birbirinden seçkin ve önemli sanatçıları ağırlayarak, sanata damgasını vurdu. Birlikte izleyelim. İyi seyirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.