Çellist Sol Gabetta, Basel Oda Orkestrası ile İş Sanat’ta
23 Ocak 2014 Perşembe - 09:21     1.896 kez okundu.    
Çellist Sol Gabetta, Basel Oda Orkestrası ile İş Sanat’ta

Çellist Sol Gabetta, Basel Oda Orkestrası ile İş Sanat’ta

Başarılı ve karizmatik Arjantinli genç çellist Sol Gabetta, usta ve deneyimli İtalyan orkestra şefi Giovanni Antonini’nin yönetimindeki Basel Oda Orkestraı ile 29 Ocak 2014 Çarşamba günü saat 20:00’de İş Sanat’ta bir konser gerçekleştirecekler.

2004 yılında ‘Credit Suisse Genç Sanatçılar’ ve iki kez de ‘Echo Klasik Ödülleri’ kazanan viyolonsel sanatçısı Sol Gabetta, zerafeti, zekası ve çellosunda üstün tuşe dengesi ve performansı ile müzik dünyasının ilgi ve beğenisini çekmeye devam ediyor. Konser ve projelerinde sanatçının sıklıkla çalıştığı Basel Oda Orkestrası ile performanslarında müzikal uyum, neşe ve şeffaf tınılar daima hissedilmektedir. Henüz 10 yaşındayken ilk yarışmasını kazanan çellist Sol Gabetta, Arjantinli olup Rus ve Fransız kökenlidir.  Viyolonsel ve piyano çalan sanatçı aynı zamanda korolarda da çalışmıştır. Uluslararası Viyolonsel yarışmaları nda birinciliklere sahip olan Gabetta, 1759 yılı yapımı Guadagnini viyolonsel kullanmaktadır. Lucerne Festivali’nde büyük beğeni toplayan sanatçı 2004 yılından itibaren sırasıyla Viyana Filarmoni Orkestrası, İskoç Kraliyet Orketrası, Birmingham Şehir Senfoni Orkestrası, Philadelphia Orketrası, Viyana Senfoni Orkestrası, İsrail Senfoni Orkestrası, Bolşoy Tiyatro Orkestrası gibi prestijli orkestralarda çalmıştır. Arjantin, Latince ‘Argentum’ yani ‘gümüş’ anlamına gelmektedir. İspanyol kolonilerinin akınına uğrayan Arjantin’de kolonicilerin bulmayı hayal ettiği maden ülkenin adından da belli olduğu gibi gümüş’tür. Ülke nüfusunun çoğunluğu bugün İtalyan ve İspanyolların torunlarının torunlarıdır. Güney Amerika kıtasında yer alan ülke Atlas Okyanusu ve And Dağları arasında yer almaktadır. Amerika kıtasının keşfi ardından Avrupalılar hızla Arjantin topraklarına yayılmışlardır. İlk koloniyi 1536 yılında İspanyollar bugünkü Buenos Aires şehri üzerinde kurmuşlardır. Daha sonra Buenos Aires’in İngilizlerin işgali altında kalmasıyla Arjantin’in özgürlük mücadelesi başlamıştır. Ancak II.Dünya Savaşı sırasında Arjantin’in gizli, saklı Nazi yanlısı olduğu tespit edilmiştir. ABD ile ilişkileri bu nedenle gerginleşen Arjantin, resmiyette kendini tarafsız ilan etmiştir. 1945 yılında mğttefikleri arasına girmeyi ve ABD’nin desteğini almayı başaran Arjantin, Birleşmiş Milletler üyesi olarak önemli konularda rol oynamıştır. II.Dünya Savaşı’ndan sonra General Juan Domingo Peron,  Arjantin Cumhurbaşkanı seçilerek eşi Eva Peron’un da katkılarıyla enerjik ve despot bir hükümet kurmuştur. Siyasi desteğini Silahlı Kuvvetler’den alan Peron, basını devletin organı haline getirerek totaliter bir rejim uygulamıştır. İşçi sınıfları arasında sevilen ve kahraman haline getirilen Peron, bir askeri darbe sonucunda devrilmiş ama kısa zamanda geri dönerek ülkeye başbakan olmuştur. Yakın tarihte İngilizlerden ele geçirdikleri Falkland Adaları’nı savaşla kaybeden Arjantin, uygulanan ambargolar ve savaş masrafları nedeniyle ekonomik bir çöküşe doğru gitmişlerdir. Yedi yıl askeri idare altında kalan ülkede hiçbir sivil siyasetçi 6 yıldan fazla işbaşında kalamamıştır. Nehirleri, gölleri, adaları ve ormanlarıyla bir doğa harikasına sahip olan ülke turistik açıdan da çok ilgi çekmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.