Çello Dehası Benyamin Sönmez’in Konseri
17 Mart 2011 Perşembe - 11:59     5.188 kez okundu.    
Çello Dehası Benyamin Sönmez’in Konseri

Çello Dehası Benyamin Sönmez’in Konseri

Müzik otoritelerinin ve eleştirmenlerin çello dünyasının en karizmatik, sihirli ve zarif diye hayranlıkla sözünü ettikleri çellist Benyamin Sönmez 23 Mart 2011 Çarşamba günü Aksanat’ta konser verecek.

İcralarında Barok tarzının zerafetini ve Bizans’ın görkemini yansıtan ve dinleyicilerini kendisine hayran bırakan Benyamin Sönmez, eğitim döneminde usta çellistlerle çalışma imkanı buldu. Başarılı bir eğitim süreci nin ardından zengin bir repertuar çalışmasına giren sanatçı 17.yüzyıl klasik bestecilerden Marin Marais’den, 20.yüzyıl önemli bestecilerinden Arvo Part, Giya Kancheli, Dutilleux, Benjamin Britten’in eserlerini başarıyla icra ederek, müzik dünyasını ve müzikseverleri kendine hayran bırakmıştır. Sanatçının 1610 yıl yapımı olan çok kıymetli viyolonseli bir İtalyan yapımı dır. Aksanat’taki konserinde sanatçıya piyanoda Hakan Ali Toker eşlik edecek. Benyamin Sönmez ayrıca 24- 25 Mart 2011 tarihlerinde konser öncesinde yaylı saz ailesinin gizemli tarihçesi ve icra teknikleri konulu bir masterclass sunumu gerçekleştirecek. Viyolonsel yada diğer adıyla çello yaylı çalgı grubunun dört telli ve bas sesli çalgısıdır. Atası Gamba adıyla anılan ve 16.yüzyılda Fransa’da kadın vücudu siluetini andıran ve beş telli olarak ortaya çıkan bu çalgı orkestra içerisinde bas sesleri desteklemek amacıyla kullanılmıştır. 18.yüzyılda belirginleşen çağdaş çizgiler ve sesiyle solo enstrüman olarakta dinlenebilir. Viyolonsel her mekanda akustik olara rahatlıkla dinlenebilen çift ses delikli, eşik (köprü), teller ve yay (arşe) ile çalınan yaylı sazlar grubundandır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.