Çeşitli Mekanlar’da Festival
12 Ağustos 2010 Perşembe - 10:13     2.441 kez okundu.    
Çeşitli Mekanlar’da Festival

Çeşitli Mekanlar’da Festival

20.Sanat yılını kutlayan Akbank Caz Festivali 23 Eylül 2010 tarihinden itibaren 12 Ekim 2010’a kadar 20 gün boyunca sürprizlerle dopdolu olarak cazseverleri ‘Çeşitli Mekanlar’a bekliyor.

Akbank Caz Festivali’nin 20 yıllık etkinlikleri içerisinde dünyanın tanınmış ve önemli caz sanatçıları ülkemize gelerek cazseverlere muhteşem anlar yaşattılar. Bunların arasında Art Ensemble of America, Abbey Lincoln, Max Rocah, Stephan Micus, Henry Threadgill, İbrahim Trio, Roberto Fonseco gibi cazcılar sayılabilir. Festivalin 20.yılında 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nde Sun Ra Arkestra, Diane Schuur, John Surman, Count Basie Orchestra sürpriz konuklar olarak organizasyonda ağırlanacaklar. Festivalin en ilgi ve merakla beklenen konuklarından Count Basie Orchestra 17 kez Grammy ödülüne sahip olarak caz müziğinde yenilikçi akımlar ın ilgiyle izlenen öncülerindendir. Orkestra şefi Bill Huges ve güçlü sesiyle vokalleri Carmen Bradford festival açılış programı nın konuğu olacaklar. Doğaçlama caz performansında tüm zamanların müzik efsanesi olarak adlandırılan Sun Ra Arkestra yine cazseverlere yeni ilham kaynakları sunacaklar. Festivalin bir diğer önemli konuğu Modern Avrupa Caz’ına büyük katkılar sağlamış ve Avrupa Folk’una, kilise müziklerinin formunu koyarak farklı müzikal lezzetler yaratmış olan John Surman ile kontrbasta Chris Laurence ve yaylı kuartet orkestrasıyla lirik tarzda performanslarını icra edecekler. Festivalde yine iki grammy ödüllü sanatçı ‘Caz Müziğinin First Lady’si’ Diane Schuur unutulmaz vokaliyle konser verecek. Diane Schuur White House, Carnegie Hall gibi dünyanın sayılı konser salonlarında Ray Charles, Stan Getz, Dizzy Gillespie, B.B King’le birçok sahne performansı yapmış sanatında muhteşem referansları olan bir caz sanatçısı olarak cazseverlerin huzunda olacak. Akbank Caz Festivali’nin gelenekselleşen etkinliklerinden olan ve festival süresince meraklısı için gerçekleşen müzik söyleşileri ve panelleriyle caz dağarcığımızı bir kat daha zenginleştirecek. Festivalin bu yılki ‘Çeşitli Mekanlar’ı Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Aya İrini Müzesi, Babylon, Akbank Sanat Merkezi, Ghetto, Nardis, The Seed, Salon yeniden sonbahara merhaba diyen İstanbul’a caz dolu bir hava katacak.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.