Charles Mingus
2 Eylül 2009 Çarşamba - 16:23     9.481 kez okundu.    
Charles Mingus

(1922-1979)

Charles Mingus 1922 yılında Arizona’da doğar. California’da yetişir ve büyür. Kilise korosu nda ilk müzik eğitimini almaya başlar. İlk ilgilendiği müzik türü ise ilahilerdir.

 Caz müziğine ise radyoda büyük usta Duke Ellington’ı dinleyerek ve çok etkilenerek adım atar. Mingus bas ustası olmasına rağmen piyanoda ve orkestra şefliği konusunda da ustadır. 

 

    Bir süre sonra sanatçı New York’a yerleşir. Orada New York Filarmoni Orkestrasının basçısından dersler alır. Kompozisyon çalışmaları için ünlü isim Reese ‘ye başvurur ve birlikte çalışırlar. Bu çalışmalardan sonra 19401’lı yıllarda caz ustaları Armstrong, Ory ve Hampton ile çalışma fırsatını yakalar. 1950’li yıllarda ustalar Parker ve Ellington ile çalar ve kayıt yapma şansı bulur. Kısa süre sonra orkestra şefliği yapmaya ve piyano çalarak bastan farklı bir alanda da kendini gösterir. Bas çalan sanatçıların çoğu şeflik ve farklı bir müzik aleti çalma konusunda ortaya çıkmamıştır. İlk kompozisyonu Half Mast İnhibition 20 yıl sonra çalınır ve kaydı yapılabilir. Nedeni bilinmemektedir.
    Mingus birikimlerini ve eserlerini koruma amaçlı olarak 1950’lerde kendi plak şirketini kurar. Ayrıca bir de caz atölyesi oluşturur. Buradaki amacı genç müzisyenlere yok göstermek ve yetişmelerini sağlamaktır.

 

    1970’li yıllarda sanatçı, pek çok ödül alır ve üniversitede dersler vermeye başlar. Bu arada dünyada turnelere çıkarak konserler vermektedir. Bu dönemlerde az rastlanan bir sinir hastalığına  yakalanır ve tekerlekli sandalyede hayatını sürdürmek zorunda kalır. Bu hastalık nedeniyle piyano çalamaz. Beste yapması zorlaşır. 1979 yılında da hayata veda eder.

 

    Charles Mingus’un ölümünün ardından eşi tarafından 1989 yılında Mingus Big Band kurulur. 14 kişiden oluşan bu orkestra günümüzde de hala konserler vermektedir. Pek çok kez Grammy Ödülüne aday gösterilmiş başarılı bir gruptur.

 

     Mingus’un öncelikle basçı sonra kompozitör ve şef olarak 100 den fazla kayıdı bulunmaktadır. Sanatçının en bilinen ve önemli eseri Epitaph adlı yapıtı uzun ve zorlu bir eserdir. Mingus Big Band bu eseri 30 enstrümanlık bir orkestra ile çalmaktadır.

 

     Charles Mingus cazda bi-bop tarzıdan free jazz a kadar pek çok türü birleştirerek modern, yenilikçi bir tarz yakalamıştır. Kilise müziği, Meksika müziği, Avrupa klasik müziği gibi farklı bir çok müzik türünden ve kültüründen etkiler almıştır. 1950’lerde adını duyurmaya başlayan Mingus bu yıllarda dönemin ünlü caz ustaları Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Milles Davis gibi isimleriyle çalışmalar ve kayıtlar yapmıştır. Sanatçı, dönemin yenilikçi hareketi olarak combo adı verilen büyük müzik gruplarıyla çalmış ve kayıtlar yapmıştır. Küçük caz gruplarında genelde 4-5 kişiden oluşan orkestra önce parçadaki ana temayı çalarlar daha sonra gruptaki her müzisyen tek tek solo yapar ve tekrar ana tema çalınarak parça bitirilirdi. Mingus bu yaklaşıma karşı durur  ve farklı tarzlar dener. Bi- bop tarzında eşlikçi duruşa da karşı olan sanatçının eserlerinde tek eşlikçi çoğu zaman alkış ve insan sesi olmuştur. Mingus’un eserlerinde davulun öne çıktığı görülür. Tempo ise eserlerin kademeli olarak yükselir ve düşer. Bu tarz nadir olarak görülen bir tarzdır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.