Charlie Parker
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:24     9.562 kez okundu.    
Charlie Parker

(1920 – 1955)
Amerikalı saksafoncu ve caz sanatçısı dır. Babası da müzisyen olan Parker 1920 yılında Kansas City’de doğar. Eserleriyle birçok müzisyeni etkilemiş ve caz müziğinde hızlı temposu ve tekniğiyle farklılık yaratmıştır.

Çok büyük bir saksafon ustası olan Parker hayatı boyunca hızlı bir hayat geçirmiş ve bunu da müziğine yansıtmıştır. Çok hızlı pasajlar çalmasına rağmen tüm notalarına bir anlam ifade ettiği müzik severler tarafından hissedilir. Alto saksafona geçmeden önce bir süre bariton saksafon çalan Parker alto saksafon a geçer ve mucizeler yaratır.

 

     14 yaşında okuldan ayrılan sanatçı bir yaz boyunca saksafon tekniği ni ve temel müzik bilgilerini geliştirmek için çalışır. 1937 yılında Jay Mcshan Orkestrasında çalmaya başlar. Önceleri Lester Young ve Buster Smith etkisi altında çalan Parker daha sonra kendi tarzını yaratır. Parker, ilk stüdyo kaydını 1940 yılında Jay Mcshan Orkestrası ile yapar. Attığı sololarla dikkat çekmeye başlamıştır. 1940 yılında Dizzy Gillespie ile tanışırlar beraber çalarlar.

 

   1942 yılında Noble Sissle grubuyla, 1943’de Bob grubuyla ve 1944’de Billy eckstine grubuyla çalar. Daha sonra Dizzy Gillespie ile ikili olarak çalarlar.

 

   Dizzy Gillespie ve Bud Powell ile “ Be-bop ” u kurar. Be-bop melodik yapıdan çok armonik yapı üstüne kurulmuş, hızlı tempolu ve temeli doğaçlama olan bir caz türüdür. Parker bestelerinde eski armonik yapılarda esinlenir ama modernize ederek parçalarında kullanırdı. Dizzy Gillespie ile olan birlikte çalmaları herkesi şaşırtır. “Groovin High”, Dizzy Atmosphere”, “Shaw Nuff”, “Salt Peanuts” gibi parçalarda sergiledikleri hızlı performans ve alışılmadık sololar ilk başlarda yadırganırken sonradan beğeni toplar.

 

      Hayatta ve sanatta sınırlardan hoşlanmayan yapısıyla müziğinde doğaçlamalarında da çok başarılı olan Parker melodileri parçanın üzerine kurardı. Akor üzerine yaptığı doğaçlamalarda çok başarılıydı.

 

    Caherlie Parker müzik kariyerinin erken dönemlerinden itibaren “Bird” yani Kuş lakabını alır. Bu lakabın nereden kaynaklandığı bilinmemektedir. Uyuşturucuya düşkünlüğü ile bilinen sanatçı alkolü de arttırınca bunalıma girer. 1947 yılında Parker New York’a döner. 1947-1951 yılları arasında Miles Davis, Duke Jordan Tommy Potter ve Max Roach’dan oluşan 5 kişilik gruba liderlik yapan Parker ve grubu  birçok kayıt yaparlar. Bu dönemde Parker zirveye oturmuştur.

 

   Uyuşturucu bağımlılığından kurtulamayan Charlie Parker2ın bu nedenle 1951 yılında lisansı iptal edilir ve klüplerde çalması yasaklanır. 1954 yılında intahara teşebbüs eder. Aşırı bozulan sağlığı nedeniyle 1955 yılında 34 yaşındayken ölür.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.