Chicago Piyano Resitali’nde Rekor
26 Ağustos 2010 Perşembe - 11:03     2.604 kez okundu.    
Chicago Piyano Resitali’nde Rekor

Chicago Piyano Resitali’nde Rekor

Müzik ustalarının deha olarak nitelendirdiği Rus Piyanist Rustem Hayroudinoff 6 Ekim 2010 Çarşamba günü saat İstanbul’da Mustafa Kemal Merkesi’nde bir konser gerçekleştirecek.

Sanatçının geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiği Chicago Festivali canlı olarak 300 radyodan yayınlanınca bir dünya rekoruna imza atmış oldu. Rustem Hayroudinoff Moskova’da Tchaikovsky Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde master bölümünü de başarıyla bitirdi. Amerika, Japonya ve Avrupa ülkelerinde oldukça tanınan ve hayranlıkla izlenen, müzik ustalarının ciddi bir usta, ciddi bir sanatçı olarak nitelendirdikleri Rustem Hayroudinoff ilk albümünde Chopin, Schubert, Strauss, Rachmaninoff’un ölümsüz eserlerine yer verdi. Sanatçı ikinci albümünde Rus çellist Alexander Ivashkin, Rostropovich ve Andreas Schiff’le olan çalışmalarına yer verdi. Rustem Hayroudinoff’un Rachmaninoff albüm çalışması İngiliz BBC Müzik Dergisi tarafından yılın albümü seçildi. Bu unvan için Steven Isserlis ve Mitsuko Uschida gibi önemli piyano sanatçılarıyla finale kalan aralarından birincilik alarak sıyrılmayı başardı. Rachmaninoff yorumuyla edinilebilecek en başarılı Rachmaninoff yorumu olarak meraklılarına BBC Radyo tarafından tavsiye edildi. Ölümsüz eserleriyle ilgiyle dinlenen ve saygıyla anılan Rus besteci Sergei Vasilievich Rachmaninoff Rus romantizm müziğinin son temsilcilerinden sayılmaktadır. Besteci Bolşevik Devrimi ’nin ardından ülkesinden ayrılarak ABD’ye yerleşmiş ve tebaasına dahil olmuştur. Ailesinin desteğiyle çocukluk yıllarından müziğe ve eğitimne başlayan bestecinin ilk eserleri arasında yer alan Do Diyez minör Prelüd başarısıyla çok dikkat ve ilgi çekmiştir. Henüz 19 yaşında iken bestelediği bu prelüd Rus piyano edebiyatı eserlerinin arasında en çok çalınan ve bilinen eser olarak günümüze kadar gelmiştir. 1904 yılında Bolşoy Tiyatrosu’nda şeflik yapan Rachmaninoff 3.Piyano Konçertosu’nu ve diğer bestelerinden oluşan repertuarını dinletmek için ABD’ye gitmiş ve New York Senfoni Orkestrası ile başarılı bir çalışma yapmıştır. Amerika’dan sonra, Avrupa ülkeleri, Kanada ve Küba’da konserler veren sanatçı büyük bir servetin de sahibi olarak ABD’ye göç etmiştir. Büyük besteci 1943 yılında Kaliforniya’da kanser nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.