Chopin’in 200.Doğum Yılı Resitali
25 Kasım 2010 Perşembe - 10:50     2.748 kez okundu.    
Chopin’in 200.Doğum Yılı Resitali

Chopin’in 200.Doğum Yılı Resitali

Besteleri yüzyılları aşarak günümüze kadar gelmiş ünlü Polonyalı piyanist, büyük besteci Frederic Chopin doğumunun 200.yılında anısına eserlerinden oluşan bir piyano resitaliyle yeniden doğacak.

 Klasik ve romantik repertuarlar ın ustası piyano sanatçısı Vanessa Vagner  Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde 25 Kasım 2010 Perşembe saat 19:30’da Chopin’in eserlerinden bir demet sunacak. Romantik dönemin önemli bestecilerinden Frederic Chopin, 1810 yılında Polonya’da dünyaya gelir. Annesi Polonyalı, babası Fransız olan büyük besteci hayatının önemli bölümünü şöhretini kazandığı Paris’te geçirir. Fransız bir babanın evladı olarak Paris’te hayata gözlerini yumduğunda dahi gönlü daima Rus işgali altındaki Polonya’da kalmıştır. Milli sınırları aşmış ve döneminin dahi virtuozlerinden biri olmuştur. Bestelerini piyano üzerine yapan sanatçı Mazurka ve Polonezleri folklorik yapısı ndan uzaklaştırıp, yeni yorumlarla klasikler seviyesine getirmiştir. Döneminin çok ilerisinde piyanoda yeni tınılar keşfetmiş, üstün tekniklerle yazılmış ama bunun yanı sırada lirik bir şiir tadında eserler bestelemiştir. Beethoven’ın öldüğü yıllarda öğrencilik döneminde olan Chopin, parlak çalışmalarıyla çok önceden ilgileri üzerine çekmişti. Viyana’da bir müddet kalan sanatçı Paris’e gelerek müzik kariyerine devam etti. Çok hassas ve zayıf bir bünyeye sahip olan Chopin, 1849 yılında yakalandığı tüberküloz hastalığından kurtulamadı. İsteği üzerine Mozart’ın Requiem’i ile Paris’te gömüldü. 1991 yılında Fransız şair ve yazar George Sand ile aşklarını konu alan Impromptu adlı bir film çekildi. Filme Frederic Chopin rolünü ünlü film yıldızı Hugh Grant canlandırdı. Chopin’in amansız hayranlarından yine kendi kadar ünlü besteci Schumann yaşamı boyunca yazılarında ve konuşmalarında besteciyi takdir ve saygıyla andı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.