Çiçek Kız Janis Joplin’in Hayat Hikayesi
24 Temmuz 2010 Cumartesi - 10:05     4.137 kez okundu.    
Çiçek Kız Janis Joplin’in Hayat Hikayesi

Çiçek Kız Janis Joplin’in Hayat Hikayesi

1960’lı yılların sıra dışı kişiliğiyle, başarılı pop, blues ve caz yorumlarıyla kısa ve hızlı geçen başarılı sanat yaşamı nın anlatıldığı Janis Joplin’in hayatı sinema filmi olarak beyazperde ye aktarılacak.

Janis Joplin’in son 20 yıllık yaşamının konu edildiği filmde sanatçıyı Amy Adams canlandıracak. Janis Joplin 1943 yılında Teksas’ta işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz çocuk yaşlarındayken farklı kişiliğiyle ailesinin ve çevresinin dikkatini üzerine çeken Joplin yine ailesinin desteğiyle müziğe başladı. 18 yaşında Teksas’taki klüplerde sahne almaya başladı. Adeta müziğin ve sanatın içine saklanarak kişiliğinin uç noktalarından kaçmaya, gizlenmeye çalıştı. Müziğe kısa bir ara vererek Lamar State College of Technology’de eğitimini sürdürmeye çalıştı. Ancak bu direniş kısa sürdü ve 1963 yılında yeniden müziğe döndü. California’da ‘hippi’ hareketine katılarak yaşam stillerine ayak uydurdu. 1967 yılında hayatındaki gelgitleri biraz durdurup, müziğe Big Brother grubunun solisti olarak hızlı bir şekilde döndü. Ömrünün geri kalan 3 yılında, ölüm yılı olan 1970 yılına kadar adını tüm dünyaya duyurmayı ve müziğinden söz ettirmeyi başardı. 1967’de Monterey Uluslar arası Müzik Festivali’ndeki başarılı çıkışı ilk albümünün yolunu açtı. 1968 yılında başarının getirdiği sarhoşlukla baş edemeyen Joplin’in yanlış ve kötü alışkanlıkları grubunun da dağılmasına sebep oldu. 1969 yılında yoluna tek başına yürümeye karar veren Joplin’in çalışmaları son derece başarılıydı. Ancak kötü alışkanlıklarından kurtulmak için yaptığı mücadele sonuç getirmedi. Döneminin gelmiş geçmiş en iyi blues ve caz solistlerinde olan Janis Joplin henüz 27 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Ölümünün ardından dahi birçok şarkısı ve yorumu haftalarca liste başı yaptı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.