Çigan Müziği’nde Roby Lakatos- Cihat Aşkın Buluşması
24 Mayıs 2013 Cuma - 10:19     3.108 kez okundu.    
Çigan Müziği’nde Roby Lakatos- Cihat Aşkın Buluşması

Çigan Müziği’nde Roby Lakatos- Cihat Aşkın Buluşması

İstanbul Uluslararası Müzik Festivali dinleyicilerini çağdaş Türk Müziği ve Çigan müzikleri içinde ünlü keman virtüözleri Roby Lakatos ve Cihat Aşkın’la buluşturacak.

13 Haziran 2013 saat 21:00’de Topkapı Sarayı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek konserde Türk Müziği ve Çigan müziğine ait farklı tarzları birleştirerek yorumlayacaklar. Yahudi Menuhin, Vadim Repin gibi keman üstatları nın takdirini kazanmış ve ‘şeytanın kemancısı’ lakabını almış olan Roby Lakatos müzik topluluğuyla birlikte 1999 yılında ECHO Klasik Müzik ödüllerine layık görülmüştür. Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika’da bir çok konser veren Yoel Levi, Ida Haendel, Jesus Lopez Cobos, Shlomo Mintz gibi ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaşan keman sanatçısı Cihat Aşkın ülkemizde kaliteli müziğin yaygınlaşmasını ve sevilmesini sağlamak amacıyla bir çok projede yer almıştır. Aya İrini’nin tarihsel havasında gerçekleşecek konser 110 dakika sürecektir. Çingenelerin geleneksel müziği olan Çigan Müziği değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelmiş otantik bir müzik türüdür. Balkan ve Türk müziklerine dayalı olarak Macar ve Rumen müziğini de içine alan Çigan şarkılarında vokaller tutkulu ve romantik aşk şarkıları söylemektedirler. Lizst ve Brahms gibi ünlü klasik müzik bestecilerine de ilham kaynağı olan Çigan Müziğinde özellikle yaylı çalgılar virtüözlük derecelerinde çalınmaktadır. Rusya’da Çingene grupları  kabarelerde sahne alıp, koro şeklinde şarkı söylemektedir. Bu meyanda akordeonlar ve balalaykalar danslara eşlik etmektedir. Batı Avrupa’da Gitano’lar (İspanyol Çingeneleri), Gitan’lar (Fransız Çingeneleri) flamenco tarzı müziği yaşatmaktadırlar. Avrupa kıtasının diğer bölgelerine ve Amerika’ya Çigan Müziği’ni yayanlar ise Balkan kökenli çingene topluluklarıdır. Dil ve dini inançlarını daima gittikleri yerde de yaşatırlar. Kendi meslek gruplarına göre soyadları ve kendilerine ait lehçeleri bulunmaktadır. Sözlü ve sözsüz repertuarlardan oluşan repertuarları son derece süslü ezgilerle donanmıştır. Çigan müziği birlikte söyleyiş ve ortak çalma biçiminde olup, doğaçlamalar, uzun sesler tutularak ağır bölümlerden hızlı bölümlere geçiş seyri içindedir. Aya İrini, Topkapı Sarayı’nın dış avlusunda bulunan bir Bizans kilisesidir. Topkapı Sarayı, 600 yıllık Osmanlı tarihinin 400 yılının yaşandığı Osmanlı padişahları nın sarayıdır. İçerisinde 4000 kadar insan barındırmış olan saray 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 400 yıl sonra Yıldız Sarayı ve Dolmabahçe Sarayları’na taşınan saray halkı nın ardından Topkapı Sarayı’nda görevliler ikamet etmiştir. Sarayda bulunan Kutsal Emanetler Dairesi’nin bakımına daima özen gösterilmiştir. Her şeye rağmen imparatorluktaki önemi asla azalmayan Topkapı Sarayı her Ramazan ayında Osmanlı padişahı ve ailesi tarafından ziyaret edilmiştir. Günümüzde turist akınına uğrayan yapı UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine geçmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.