Çin’den Uluslararası İlk Klasik Gitar Sanatçısı Türkiye’de
17 Ocak 2013 Perşembe - 11:34     2.310 kez okundu.    
Çin’den Uluslararası İlk Klasik Gitar Sanatçısı Türkiye’de

Çin’den Uluslararası İlk Klasik Gitar Sanatçısı Türkiye’de

Dünyanın en iyi klasik gitar ustalarından, Royal Academy üyelerinden Xuefei Yang, 17 Ocak 2013 Perşembe saat 20:00’de Sabancı Müzesi’nde bir konser verecek.

Çin Devleti’nin ilk uluslararası gitar sanatçılarından Xuefei Yang, 2000 yılında uluslar arası bir gitar yarışmasının birincisi seçildi. 2005’te EMI ödülü alan sanatçı Londra’da yaşamını sürdürmektedir. Sanatçının başarıları üzerine The New York Sun gazetesindeki yorumlarda ‘dünyanın en sıra dışı enstrümantalistlerinden’ olarak anıldı. Ünlü gitarist Xuefei Yang, Sabancı Müzesi’nde vereceği konserde Debussy, Schubert, Britten, Albeniz, Scarlatti, Falla, Dyens ve Koshkin gibi ünlü klasik bestecilerin eserlerine yer vereceği konserde verecek. Sabancı Üniversitesi’ne bağlı Sabancı Müzesi Emirgan’da yer alan Atlı Köşk’te bulunmaktadır. Müzenin içerisinde çok değerli hat ve resim koleksiyonu bulunmaktadır. Zaman zaman bünyesinde gerçekleştirdiği geçici sergilerle de sanat severlere hizmetler sunan müze, geçtiğimiz yıllarda ünlü ressam Picasso’nun ‘Picasso İstanbul’da’ sergisi ve ünlü heykeltraş Rodin’in eserlerine yer verdiği sergi çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu çalışmalarından dolayı müze müdürü Nazan Ölçer İstanbul Turizö Ödülü’ne layık görülmüştür. 1927’de yapılan köşkün ilk sahipleri Mısır’lı Hıdiv ailesidir. İtalyan mimar Eduard de Nari’nin yaptığı köşk, Karadağ Elçiliği olarak kullanıldıktan sonra 1950 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmıştır. Aynı yıl Fransız bir heykeltraşa yaptırılıp köşkün bahçesine konan at heykeli nedeniyle köşkün adı ‘Atlı Köşk’ olarak anılmıştır. Sanacı ailesinin yaşamını sürdürdüğü köşk, 1998 yılında Sabancı Üniversitesi’ne tahsis edilerek müze haline getirilmiş ve 2002 yılında ziyaretçilerine açılmıştır. Atlı Köşk’ün üst katında Osmanlı hat eserleri ve el yazması kuran-ı kerimler bulunmaktadır. Ayrıca hattat aletleri, kıtalar, levhalar, hilyeler, berat ve fermanlar zaman zaman yurt dışına da yollanarak çeşitli sergilerde yer almaktadır. Müzede bulunan resim koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem ressamları ve erken dönem Türk resim sanatından çarpıcı ve kıymetli örnekler bulunmaktadır. Ivan Ayvazovski, Fausto Zanaro, Osman Hamdi Bey, Fikret Mualla, Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı gibi tanınmış ressamların eserleri müze köşkte bulunmaktadır. Müze bahçesinde yer alan arkeolojik eserler Roma, Osmanlı, Bizanstan kalma taş yapıtlar halinde sergilenmektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.