Çin’in Duygulu Piyanisti Sa Chen
29 Temmuz 2010 Perşembe - 10:12     3.430 kez okundu.    
Çin’in Duygulu Piyanisti Sa Chen

Çin’in Duygulu Piyanisti Sa Chen

Dünya ülkeleri arasında spor, sanayi, teknoloji, üretim alanlarında dünya devi olan Çin, sanatsal bir çok alanda da başarılı genç yetenekleri yetiştirmektedir.

Genç piyano sanatçısı Sa Chen ülkenin yetiştirdiği ve dünyanın bir numaralı piyanistleri arasına giren bir genç kız olarak izleyen ve dinleyenlerin gözlerini kamaştırıyor. Yakın tarihte gerçekleşen üç önemli piyano yarışmasında aldığı ödüllerle müzikseverlerin dikkatini çeken Chen başta ABD, Japonya, Çin ve Avrupa’da gerçekleştirdiği konserlerle şöhreti yakalamayı başardı. Genç piyano sanatçısı büyük piyano ustaları ndan övgüler almaya devam ediyor. Piyano ustası Emmanuel Ax’ın ‘parlak ve duygulu piyanist’ olarak yorumladığı Sa Chen 16 Şubat 2011’de MKM Atilla İlhan Salonu ’nda konser vermek üzere İstanbul’a geliyor. Sa Chen 1979 yılında Çin’de dünyaya geldi. 5 yaşında keman eğitimiyle müziğe başlayan Chen piyano ile eğitimine devam etti. Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin’in himayesinde 1991- 1995 yılları arasında Sichuan Konservatuarı’ında eğitim almaya başladı. 1997 yılından sonra Londra’ya yerleşerek Guildhall Müzik Okulu’nda 3 yıl eğitimine devam etti. Profesyonel müzik yaşamı na ödüller ve övgülerle giren Sa Chen 1994 ve 1996 yılları arasındaki üç önemli piyano yarışmasında aldığı derecelerle dünyanın bir numaralı piyanistleri arasına gireceği müjdesini verdi. Yarışmalardaki performansları BBC’de canlı yayın olarak tüm dünyada izlendi. Aynı yıl Frederick Chopin Piyano Yarışması’nda dördüncülük alan Chen, 2000- 2001 yılları arasında Japonya’da 20’nin üzerinde konser verdi. Tokyo’da düzenlenen ’20.yüzyılın En Büyük 100 Piyanisti’ arasında yer alarak başarısını müzik dünyasına bir kez daha kanıtladı. 2005 yılında uluslar arası kariyerinin en önemli adımını ABD’de düzenlenen Uluslar arası Piyano Yarışması’nda üçüncülükle attı. Bu arada ünlü keman virtüozlarından Gidon Kremer’le düet çalışmalar yaptı. Şu anda Almanya’da yaşayan Sa Chen dünyanın en önemli müzikhol ve konser salonları nda resitaller vermeye devam ediyor. Bunların en önemlilerinin arasında; İngiltere’de Wigmore Hall, Avusturalya- Sidney’de Sidney Opera House, New York’ta Carnegie Hall, Washington’da Kennedy Center, Milano’da The Salla Verdi, Zürih’te Tonhalle, Boston’da Symphony Hall, Varşova Philharmonic Hall ve daha birçoklarını sayabilirz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.