Çırağan Sarayı’nda Klasik Müzik Konserleri
19 Ağustos 2010 Perşembe - 10:40     3.436 kez okundu.    
Çırağan Sarayı’nda Klasik Müzik Konserleri

Çırağan Sarayı’nda Klasik Müzik Konserleri

Geleneksel ‘Çırağan Sarayı Cumartesi Konserleri’nde her ay birbirinden değerli müzisyenlerin en güzel eserlerden oluşan repertuarlarıyla gerçekleştirdikleri konserler devam ediyor.

Sanatçı konuklar Eylül ayının ilk Cumartesi 4 Eylül 2010 ve yine Eylül ayının son Cumartesi 25 Eylül 2010’da klasik müziğin ölümsüz bestecileri Mozart, Beethoven, Strauss’dan seçme eserlerle müzikseverlerin karşısında olacak. Çırağan Sarayı’nda saat 11:00’de kahve keyfiyle başlayacak ikramlarla, müzik ziyafetine doyum olmayacak. Tarihi mekanlarda konser keyfi Rumelihisarı konserlerinden sonra fikir olarak yaygınlaşmış ve konser organizasyonlarının vazgeçilmezi olmuştur. Nemrut dağının 2150 metre yüksekliğinde taşınan piyanoyla Tuluyhan Uğurlu’nun konseri, Topkapı Sarayı 1.Avlu, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi, Aya İrini Kilisesi konserlerinden sonra anlam ve önemini birbiriyle bütünleştiren tarih ve müzik dinleyenlerin üzerinde bambaşka bir etki yaratmaktadır. Tarihi Çırağan Sarayı İstanbul’da Beşiktaş ilçesi nde Çırağan caddesi nde bulunan bir tarihi saraydır. Sarayın bulunduğu Ortaköy- Beşiktaş arasındaki bölgeye ‘Kazancıoğlu Bahçeleri’ adı verilmektedir. 18.yüzyılda Lale Devri’nin önemli eserlerinden sayılan Çırağan adı Farsça’dan gelmekte olup, ‘ışık’ anlamına gelmektedir. 3.Ahmet döneminde tek yalı olarak İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı 1834 yılında Sultan 2.Mahmut döneminde yalının çevresindeki okul ve camiiler yıktırılarak yeniden yapılandırılır. Tamamen taş kullanılarak ve ahşap eklenerek gerçekleşen inşaat 40 sütunuyla Batı mimarisi tarzındadır. Sultan 2.Mahmut’un vefatıyla yarım kalan inşaat Abdülmecit tarafından yıktırılmıştır. Ancak Abdülmecit’in de vefatı üzerine inşası el değiştiren saray Batı değil Doğu mimarisi tarzında inşasını sürdürmüştür. Sarayın müteahhitliğini üstlenen Sarkis Balyan ve iş ortağı Narsisyan Kirkor, Sultan’ın emri üzerine sarayı Kuzey Afrika mimarisinde inşa etmişlerdir. Binlerce Osmanlı Lirası ve milyonlarca Osmanlı altını harcanarak yaptırılan sarayda çıkan dedikodular sebebiyle Sultan Abdülaziz tarafından terk edilmiştir. Mevlevihane ve camiinin yıkılarak üzerine saray yapılmasının hanedanlığa uğursuzluk getireceği söylentileri üzerine Sultan Abdülaziz Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. Çırağan Sarayı 1909 yılında Parlemento binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bugün tüm ihtişamı ile İstanbul Boğazı’nın güzelliğine güzellik katan Çırağan Sarayı İstanbul’un renkli mekanlarından biri olarak tüm görkemiyle sosyal yaşama ayak uydurmaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.