Claude Debussy
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:30     10.581 kez okundu.    
Claude Debussy

(1862 – 1918)

20.yy’ın önemli Fransız besteciler ‘indir. İçine kapanık, sessiz yapıda biridir. Paris yakınlarında 1862 yılında doğar. Ailesi porselen eşya satarak geçimini sağlamaktadır.

Halası okul masraflarını karşılayarak konservatuara gitmesini sağlar. Debussy  piyano öğrenerek dersler vermeye başlar ve masraflarını çıkarır. Virtüöz olmak isterken piyano sınavlarından kalınca vazgeçer ve kompozisyon dersleri ne ağırlık verir.

 
      Kısa sürede Çaykovski’nin banisi  Madam Von Meck sanatçıyı desteklemeye başlar ve Moskova’ya çağırır. Madamın evinde kalır ve piyanist olarak çalışır. Moskova’ya giden Debussy orada Balakirev, Korsakov, Çaykovski ve Borodin gibi ünlü Rus bestecileri müzikleri ni tanıma ve inceleme imkanı bulur. Bu arada kendi bestelerini de yapmaktadır. Doğu melodileri, Yunan ve Çin gamlarıyla ilgili yeni müzik çalışmaları yapar.

 
      1884 yılında çalışmalarıyla Roma ödülüne hak kazanır ve Roma’da 3 yıl eğitim görmeye gider. Bu arada Rosalie Texier ile evlenir. “Peleas ve Melisande” isimli operayı yazmaya başlar.

 

     Debussy’nin müziği 20. yüzyılın başlarında ortaya empresyonizmin ilk etkilerini taşır. Notaları havaya atar gibi yazıyor, güçlü duyguları vermeye çalışıyordu. Debussy’e asıl ün kazandıran eserleri orkestra eserleri nden çok şarkıları olmuştur. “Deniz”, “Yuvasız Çocukların Noeli” gibi eserleri unutulmaz. Yeni Müziğin babası olarak tanınan Debussy mütevazi bir insandı ve kendini çok ortaya koymazdı.

 
      1876-1890 yıllarında yaptığı eserler onun tarzını en iyi yansıtan eserlerdir. İlk şarkıları Fransız şair Verlaine’in şiirlerinden yazdığı şarkılardır. Roma’dayken bestelediği şarkılar arasında “İlkbahar” orkestra için yazılmış bir eserdir. Yeni tarzda yazılmış ilk eseri Fransız şair Mallarme’nin şiirinden esinlenilerek yaratılmış “Preelude” ve “D’apres midi d’un Faune” parçaları birer orkestra eserleridir. Sonra 3 noktürn besteler. Bunlardan iki tanesinin sözü yoktur ve kadın korosu için yazılmıştır. 1905 yılında bestelediği “La Mer” Debussy’nin eserleri içinde en tanınmışlarındandır.    Debussy, hayatı boyunca bir tane yaylı sazlar için kuarted besteler, o da dönemin bestecileri arasında tartışmaya yol açar.

 
   Son günlerini oda müziği yaparak geçirir. Debussy’nin müziği modern müzik içinde kendine has tarzıyla tanınır.  O dönemde kansere yakalanan Debussy o dönemde devam eden 1. Dünya Savaşından çok etkilenir ve bir yıl kadar beste yapmaz. Son olarak piyano ve keman için sonat yazar ve 1917’de seslendirilir. Bu konserde piyanoyu kendi çalan Debussy 1918 yılında Paris bombalandığında hayata veda eder.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.