Çocuk Oda Orkestrası’nda Bir Çocuğunuz Olsun
28 Nisan 2010 Çarşamba - 09:44     3.272 kez okundu.    
Çocuk Oda Orkestrası’nda Bir Çocuğunuz Olsun

Çocuk Oda Orkestrası’nda Bir Çocuğunuz Olsun

Viyolonsel sanatçısı Açelya Azbar’ın 2009 yılında kurduğu 8- 16 yaş grubu halen konservatuar eğitimi almakta olan çocuklardan oluşan ‘Açelya Azbar Çocuk Oda Orkestrası’ 17 Mayıs 2010 Pazartesi saat 18:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda bir fuaye konseri gerçekleştirecek.

Bu güzel proje 27 Mayıs 2010 Perşembe günü Afife Jale Sahnesi ’nde ‘Yaz’a Merhaba’ diyecek. Çocuk Oda Orkestrası konserlerinde Polka, Serenade ve Carmen gibi başyapıtları seslendirecek. Yapılan sosyal sorumluluk projeleri içinde önemli yeri olan Çocuk Oda Orkestrası’nın amacı çocuklara müziği sevdirmek ve müzikle uğraşması yönünde ilgisini uyandırmak ve çocuğun varolan ve de gizli kalmış müzikal yeteneklerinin açığa çıkarılmasını sağlamaktır. Müzik eğitiminin çocuk gelişimi üzerine etkileri ve yararları yapılan araştırmalar sonucunda saymakla bitmeyen olumlu ruhsal ve fiziksel etkilerle anlatılmaktadır. Müziğin estetik temeli olan bir sanat dalı olarak, toplumsal etkisi diğer sanat dallarına göre daha yaygındır. Müzik sevgisi ve uğraşısı çocuğun sosyal, ruhsal ve duygusal gelişiminde öncülük eder. Çocukların yeteneklerinin keşfedilerek açığa çıkarılması ve gelişim süreçleri içinde yeteneklerinin onların bir parçası haline getirilmesi gerektiği uzmanlarca önemle belirtilmektedir. Okullarda uygulanan müfredat programlarının yüklülüğü ve hiçbir yaratıcılık yanı olmamasını göz önünde bulundurursak eğer her gün artan sınav ve öncesi eğitim programları, kurslar ve dershanelerin yüküyle yorulmuş çocukların müziğe ilgisinin desteklenmesi ve beyin ve de bedenlerinin hava alacağı temiz bir atmosfer yaratılması gerektiği de kaçınılmaz bir gerçektir. İyi bir eğitim, iyi motive edilmekle gerçekleşir. Müzik dersleri bu anlamda çocuğa ‘övgü’ ve ‘takdir’in geleceği en pozitif buluşma noktasıdır. Müzik gruplarıyla birlikte şarkı söylemesi, bir müzik aleti çalması sosyal yapılanmasının daha erken güçlenmesine yaşamının ileriki zamanları için olumludur. Müzik eğitiminde ve öğretiminde seçicilik temel ilkelerdendir. Müzik türü seçimlerinde çocuğun gelişimine açık, çağdaş, sanatsal, evrensel ve ulusal öğeleri içinde barındıran ses sistemleri, formları ve türleri yine erken yaşta çocuğun seçkin seçicilik kavramının gelişmesine etken olur. Çocuk Oda Orkestraları, Çocuk Koroları, Çocuk Caz Orkestraları, Çocuk Senfoni Orkestraları kurmaya, yarının gençliğinin erken uyanışı, gelişimi ve ülkemizin yükselmesi için çocuklarımız adına elele vermeye devam edelim.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.