Çocuklarla Caz Atölyesi
23 Eylül 2012 Pazar - 13:09     1.768 kez okundu.    
Çocuklarla Caz Atölyesi

Çocuklarla Caz Atölyesi

22.Akbank Caz Festivali kapsamında Çocuklarla Caz Atölyesi 6- 20 Ekim 2012 tarihleri arasında saat 14:00’de Akbank Center’da gerçekleşecek.

Çocuklarla Caz Atölyesi’nde dünyaca ünlü Alman müzisyen Carl Orff’un geliştirdiği öğrenim teknikleriyle çocuklara neşeli ve enerjik çalışmalar yaptırarak caz müziğinin sevdirilmesi hedeflenmiştir. Orff Yaklaşımı çocukların bedensel ritmlerini cazın keyifli ritmi swing’le birleştirerek tekerlemeler ve oyunlarla Orff çalgıları kullanılarak eğitim verir. Ünli Alman besteci Carl Orff 1895- 1982 yılları arasında yaşamıştır. Ülkemizde en çok ‘Carmina Burana’ müzikal eseriyle tanınan besteci çocukların yaratıcılık yönlerinin gelişmesine katkı sağlayacak adımlar atmıştır. Dört- beş yaşlarından itibaren çocukların vurmalı çalgılarla çok kalabalık olmayan gruplarda eğitmen gözetiminde çalışması amaçlanır. Çocuklara evde çalışmaları için herhangi bir ödev vermemektedir. Müzik, ritm ve dans insanların kendini ifade etmesi adına sanatsal değerler katılarak, gelişimi sağlayan unsurlardır. Orff Yaklaşımı, 1930 yıllarında Münih’te bulunan Günther okulunda uygulanmaya başlamış ve çocuklar üzerinde gösterdiği başarılarla önemli bir pedagojik sistem olarak okullarda uygulanmaya başlamıştır. Orff sisteminin temel öğretisinde yaşayarak, uygulayarak öğrenme vardır. Hareket, dinamizm, enerji, dans, ritm, konuşma öğeleriyle doğaçlama yaparak, keşfetmeyi ve öğrenmeyi öğretir. Tüm bu aktivitenin vazgeçilmezi ‘oyun oynamak’ tır. Orff yaklaşımının pedagojik faydaları arasında çocuğun karar verme hızının, sorumluluk bilincinin, tolerans ve değerlilik duygularının  artması sayılabilir. Orff çalgıları, ksilofonlar, büyük ziller, glockenspieller, blok flütler, yaylı sazlar olarak sayılabilir. Çocuk şarkıları ve geleneksel halk parçaları kullanılan eğitim çalışmalarında zaman zaman şarkı ve parçalar çocuk gruplarının genel eğilimlerine göre de şekillenebilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.