CRR’ de Kıtaları Birleştiren Şehirde Muhteşem Konser
12 Nisan 2013 Cuma - 09:19     2.164 kez okundu.    
CRR’ de Kıtaları Birleştiren Şehirde Muhteşem Konser

CRR’ de Kıtaları Birleştiren Şehirde Muhteşem Konser

Rusya’da ‘Rus Kültürü Festivali’ kapanış konserini veren usta tenor Hakan Aysev, Rusya’dan bol ödüllü bir opera sanatçısı Evgeniya Dushina, İtalya’da ‘La Scala’ konser salonunda bir çok konser veren

Asude Karayavuz ve Moskova’da Çaykovski Devlet Konservatuarı’nın Opera Tiyatrosu sanatçılarından Nikolay Efremov 19 Nisan 2013 Cuma günü saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir konser gerçekleştirecekler. Konserde sanatçılara CRR Senfoni Orkestrası Rengim Gökmen’in şefliğinde eşlik edecek. Birbirinden güçlü ve zarif tınılı seslerin bu heyecanlı, akıcı yolculuğunda klasik müzik eserlerinin bir kez daha keyfine varacak olan izleyici ‘kıtaları birleştiren şehir’ İstanbul’da unutulmaz bir anı bırakacaklar. İstanbul, ülkemizin en kalabalık, tarihi, kültürel ve ekonomik açıdan en önemli merkezlerinden biridir. Şehir, nüfus açısından Avrupa’da Moskova şehrinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kıtaları birbirine bağlayan bir şehir olarak Boğaziçi ve Haliç kıyılarını çevreleyen şehir Marmara bölgesindedir. Asya (Anadolu) ve Avrupa (Rumeli) yakası olarak iki kıta üzerine kurulan ve genişleyen şehirde 39 ilçe ve 40 beediye bulunmaktadır. Dünya tarihinin en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Çağlar boyunca çeşitli adlar verilen İstanbul’a tarihsel sıralamayla Byzantion, Konstantinopolis, Konstantiniyye, İslambol gibi isimler verilmiştir. 1.yüzyılda Romalılar tarafından işgal edilen şehire Byzantion adı verilmiştir. Roma İmparatoru 1.Konstantin’in ölümü üzerine şehrin adı değiştirilerek anısına Konstantinopolis denmiştir. 1453 yılında Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in fethinden Cumhuriyeti’in kuruluşundan 7 yıl sonraya kadar Batılılar tarafından Konstantinopolis olarak anılmıştır. 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun dördüncü başkenti olan şehir Osmanlı’nın resmi yazışmalarında Dersaadet (Mutluluk Kapısı), Payitaht (Tahtın Ayağı), Bab-ı Ali (Yüce Kapı), Asitane (Devletin Eşiği), Deraliye adları kullanılmıştır. Adların içeriğinde daima yüceltici anlamlar bulunmaktadır. 1930 yılında bir kanunla resmen İstanbul adını almıştır. Küçükçekmece Gölü çevresinde Yarım burgaz mağarasında yapılan kazılarda üç yüz bin yıl öncesine dayanan yaşam kalıntılarına rastlanmıştır. Göl çevresinde ve Dudullu’da yapılan çeşitli kazılarda Neolitik, Kalkolitik, Alt, Orta ve Üst Paleolitik çağa ait aletler bulunmuştur. 2008’de başlayan İstanbul Metrosu- Marmaray projesi tüp geçit kazılarında Cilalı Taş devrine, Fikirtepe’te Bakır Çağı’na ve Kadıköy’de Fenikeliler’e ait kalıntılara rastlanmıştır. Bizans İmparatorluğu döneminde başkent olan şehire yeni imari yapılar eklenerek şehrin sosyal ve ekonomik gelişimi sağlanmıştır. Sultanahmet Meydanı’na yapılan hipodrom, limanlar, su sarnıçları Avrupa ve Asya’ya kapı olan şehri önemli bir merkez haline getirmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.