CRR’de Bosphorus Grubu’ndan Türk Müziği Ziyafeti
5 Nisan 2013 Cuma - 12:40     2.283 kez okundu.    
CRR’de Bosphorus Grubu’ndan Türk Müziği Ziyafeti

CRR’de Bosphorus Grubu’ndan Türk Müziği Ziyafeti

Yirmi sekiz yıl önce Türk Musikisi’nin duayenleri tarafından kurulan ‘Bosphorus’ grubu 5 Nisan 2013 Cuma saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Türk Müziği severlerin huzurunda olacaklar.

1985 yılında  ney ustası Niyazi Sayın, kemençe ustası İhsan Özgen, kanun ustası ve sanat yönetmeni Erol Deran ve Nikiforos Metaxas tarafından kurulan Ege’nin iki yakasına müzikleriyle köprü kurmaya çalışan grup üyeleri Türkiye’de ve Yunanistan’da coşkuyla sevilen dostluk, barış mesajlarıyla müzik severlerin kucakladığı sanatçılardır. Grup Türkiye başta olmak üzere Yunanistan, Hollanda, Köln, Strasbourg gibi ülkelerde çeşitli konser ve etkinliklerde başarılı çalışmalar yapmış ödül ve nişanlar almışlardır. Grupta ayrıca değerli saz üstadlarından Abdi Coşkun (tanbur), Hasan Esen (klasik kemençe), Mutlu Torun (ud), Vahit Anadol (ritm, def, bendir, daire) yer almaktadır. Yunan müziğinin en bilinen ve en rağbet gören türü Rebetiko (rembetiko, rembetika)’dur. Modern Yunanistan’ın müziği Rembetika’dan türeyen Rembet sözcüğü genellikle otoriteye baş kaldıran işsiz, güçsüz halk tabakasına verilen bir isimdir. Tarihi Yunancada ‘remvastiskos’ yani ‘düşüncelere düşüren’ manasına gelmektedir. Rembetiko müziğinin ana çalgısı buzuki ve bağlama’dır. Müzikal ve sanatsal açıdan zayıf olan bu şarkılar rebet halkının dar ve sınırlı hayatları çerçevesindedir. Rembetiko tarzına karşılık özellikle İzmir ve İstanbul kökenli Yunan topraklarında yaşayan halkın dinlediği bir müzik tarzı ortaya çıkmıştır. ‘Kafe Aman’larda icra edilen ve Yunan kentsoyluların dinlediği bu tarz hem zengin müziklerle dolu hem de sanatsaldır. ‘Küçük Asya Felaketi’ olarak anılan 1922 olayları sırasında Türkiye’de Kurtuluş Savaşı Zaferi yaşanmaktadır. Çok sayıda sığınmacının yerleşim merkezlerine göç ettiği dönemlerde Yunanistan’da köklü kültürel ve toplumsal değişiklikler yaşanmıştır. Rumlar işsizlik ve fakirlikle karşı karşıya kalmış ve alt katmandan ‘rebet’ halkıyla aynı yaşam kalitesine düşmüşlerdir. Sığınmacılar bu süreçte müzik ve eğlence alanında ‘rebet’lere katılmışlardır. Sığınmacılar arasındaki iş adamları ise ‘Kafe Aman’ları açarak üst gelir ve kültür grubundaki sığınmacıları bu lokallere toplamıştır. 1950 yılından sonra yeraltı müziği olmaktan çıkan ‘rembetiko’ Yunanistan’ın ulusal müziği haline gelmiştir. Rebetiko (rembetiko), rebetisler tarafından icra edilen müziklerdir. Rebetis, asi, dik kafalı, kural tanımaz anlamına gelmektedir. Toplum dışı ve kurumsal güçlere karşı olsa da asla militanca davranışlara destek vermemektedir. Yasadışı olmaktan daima kaçınır ve asla yer altı dünyasıyla özdeşmezler. Bir rebetis daima argo dil konuşur, hep bir silahı vardır. Yoksul ve sıradandır. Egemen güçlerin ‘outsider’ olarak tanımladığı rebet’lerin şarkıcıları daima erkektir. Erkek sesleri metalik, kulağa hoş gelmeyen ve melankoliktir. Şarkı stilleri düz ve ağır olup, bir ‘buzuki’ taksimiyle esere başlar. Taksim doğaçlama yapılarak dinleyiciyi dans etmek üzere galeyana getirmek için yapılmaktadır. Şarkılarda en çok kullanılan ritm 9/8’liktir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.