CRR’de Yeni Yıl Konseri
16 Aralık 2010 Perşembe - 11:20     2.786 kez okundu.    
CRR’de Yeni Yıl Konseri

CRR’de Yeni Yıl Konseri

2010 yılı son günlerine doğru ilerlerken Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR) iki muhteşem konserle 2011’e merhaba diyecek.

 İlk konser 18 Aralık 2010 Cumartesi günü saat 20:00’de Üç Soprano konseri, Ankara Devlet Opera ve Balesi sopranolarından Çiğdem Önol, Funda Ateşoğlu ve Esin Tanıllı klasik aryalardan, napolitenler ve türkülerimizden şık bir repertuarla müzikseverlerin huzurunda olacaklar. İkinci konser 26 Aralık 2010 Pazar günü saat 20:00’de ve yine CRR’de gerçekleşecek. Johann Strauss Ensemble yıllardan beri dünyanın çeşitli ülkelerinde geleneksel Yeni Yıl Konserleri veriyor. Dört yıldan  bu yana CCR’de gerçekleştirdikleri bu konserlerle İstanbullu müzikseverlerin sevgisini kazanan grup konser akşamı Strauss’tan Doğu’dan Masallar Valsi, Viyana Kanı, Mısır Marşı, Parisli (eser Strauss’un oğluna ait), Binbir Gece Valsi ve besteci Josef Lander’in Yeni Viyana Landler’ini seslendirecek. Konserde ayrıca misafir keman sanatçısı Manfred Kammerhofer ‘İstanbul’a Armağan- A Tribute to İstanbul- Cultural Capital of Europe isimli valsini çalacak. 1825- 1899 yıllarında Viyana’da yaşamış ve Valslerin Kralı olarak ün yapan büyük besteci Johann Strauss, orkestra şefi ve valslerin bestecisi baba Johann Strauss’un oğludur. Yaşadığı yüzyılda bütün Avrupa’da vals dansını ve müziğini akım olarak ülkeye yayan baba Johann ve tüm engellemelerine rağmen üç oğlu müzik hayatlarında başarılı besteler ve konserler gerçekleştirdiler. Annesi Anne Strauss Johann’a ilk kemanını alarak oğlunu müzisyen olması yolunda destekledi. Babasından gizleyerek çalıştığı kemanıyla 6 yaşında ilk valsini besteledi ve eserini 15 yaşına geldiğinde bir konserinde seslendirdi. 1842 yılında aile içindeki geçimsizlik yüzünden evi terk eden babasının yerine aile reisliğini üstlenen Johann Strauss okuduğu muhasebe okulunu bırakarak, orkestra kurup aktif müzisyenliğe adım attı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.