CRR Yerleşik Orkestrası Budapeşte Festival Orkestrası
12 Ocak 2014 Pazar - 07:14     1.427 kez okundu.    
CRR Yerleşik Orkestrası Budapeşte Festival Orkestrası

CRR Yerleşik Orkestrası Budapeşte Festival Orkestrası

Dünyaca ünlü ve prestijli orkestralardan biri olan Budapeşte Festival Orkestrası yüzyılın en sevilen orkestra şeflerinden Ivan Fischer’in yönetiminde 23 Ocak 2014 Perşembe günü saat 20:00’de CRR’nin 2014 Yerleşik Orkestrası olarak konser gerçekleştirecekler.

Orkestra ilk konserinde Rus bestecilerin eserlerinde oluşan bir repertuarla müzik severlerin karşısında olacaklar. İlk eser Borodin’in dört perdeden oluşan ‘Prens Igor’ operasının ilk bölümünün sonunda çalınan ‘Poloveç Dansları’nı sergileyecekler. Ardından Prokofiev’in hayatı boyunca yazdığı beş piyano konçertosundan biri olan ve çok beğenilen ‘3.Piyano Konçertosu’nu seslendirecekler. Prokofiev’in piyano konçertolarında ustalığı doruğa erişen Gürcü piyano sanatçısı Alexander Toradze ‘3.Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Son eser olan Çaykovski’nin altı senfonisinin sonuncusu olan ‘Patetik Senfoni’ sini yine piyanist Alexander Toradze sunacak.  Budapeşte, Macaristan ülkesi nin başkentidir. Tuna Nehri’nin iki kıyısındaki Budin ve Peşte şehirlerinin 19.yüzyılın ortalarında birleşmesinden oluşmuştur. Tarihi ve doğal çekicilikleriyle Orta Avrupa’nın 2.büyük şehridir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından 16.yüzyılın başlarında fethedilen kent 150 yıl Türk hakimiyeti altında kalmıştır. Karadeniz üzerinden Tuna Nehri yoluyla ulaşılan bölge b,r beylerbeylik olarak Türkleşmiştir. Zengin bir ticaret şehri görünümüne bürünen kentin çok detaylı tasviri Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’sinde anlatılmıştır. 1944 yılı İkinci Dünya Savaşı sonunda şehir İngiliz ve Amerikan hava saldırıları neticesinde tahrip edilmiştir. Sovyet ve Romen askerlerinin saldırılarına karşı Alman ve Macar askerlerinin savunması sırasında bir çok köprü ve bir çok tarihi eser niteliğinde yapı, bina yok olmuştur. Çatışmalar sırasında 38.000 sivil hayatını kaybederken binlerce Yahudi, Naziler tarafından soykırıma uğratılmıştır. İsveçli bir diplomat olan Raoul Wallenberg, yaptırdığı İsveç pasaportlarıyla ülkeden çıkararak veya konsolosluğa sığınmalarını sağlayarak binlerce Yahudi’nin hayatını kurtarmıştır. Tuna Kıyısı’nda yer alan Buda Kalesi UNESCO tarafından ‘Dünya Mirası’ olarak seçilmiştir. Budapeşte’de temel sanayii bir hayli gelişmiştir. Başta termik santraller ve demir- çelik boru fabrikaları olmak üzere petrokimya, yapı sanayiileri ilerlemiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda nüfusunun 3’te ikisini kaybeden Budapeşte’ye Sovyet orduları girdikten sonra şehrin inşaasına başlanmıştır. Yıkılan köprüler nedeniyle aksayan ulaşım yeniden canlandırılarak sanayileşme yoluyla çevre il ve ilçelere de kalkınmalar sağlanmıştır. 1970 yılında açılan metrolar sayesinde daha hızlı ve ucuz ulaşım sağlanmıştır. Budapeşte Metrosu şehrin özelliklerinden biri olarak görülmektedir. Bol yağış alan şehir Büyük Macaristan Ovası’nın sert kara iklimi nin etkisi altındadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.