D-Marin Turgut Reis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Devam Ediyor.
26 Temmuz 2013 Cuma - 10:41     1.494 kez okundu.    
D-Marin Turgut Reis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Devam Ediyor.

D-Marin Turgut Reis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Devam Ediyor.

Güney sahillerinin gözde turizm merkezi Bodrum’un Turgut Reis ilçesinde dokuzuncusu düzenlenen ‘D-Marin Turgut Reis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’ 28 Ağustos 2013 Pazar gününe kadar devam edecek.

Sekiz yıldan bu yana devam eden festival bu yılda birbirinden değerli sanatçılar ve zengin repertuarlarıyla gerçekleşecek. Dört günde tam yedi konserin gerçekleşeceği festivalde ‘kemanın büyücüsü’ olarak adlandırılan ünlü keman virtüözü Maxim Vengerov hayranlarını bir kez daha büyüleyecek. Rus ekolünden yetişen ve kendi tarzıyla dünyaya ismini tanıtan Vengerov, 2007 yılında omuzundan geçirdiği ameliyat nedeniyle solistliğe ara vermiş ve orkestra şefliğine devam etmiştir. 2011 yılında solistlik kariyerine yeniden başlayan sanatçı festivalde İsviçre Alpler’inin eteğinde bestelediği ‘Re Majör Keman Konçertosu’nu seslendirecek. Ülkemizin en köklü senfoni orkestrası ‘Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası’ D-Marin Klasik Müzik Fesitvali’nde ünlü soprano Angela Gheorghiu’yu İspanyol orkestra şefi Ramon Tebar’la ağırlayacak. Soprano Angela Gheorghiu, tenor Teodor Ilincai ile Verdi’nin 200.ncü doğum yılı nedeniyle ‘Verdi Aryaları’ndan seslendirecek. Dünyanın prestijli operalarında şarkı söyleyen Soprano Angela Gheorghiu, New York Metropolitan Operası, Londra Kraliyet Operası, La Scala (Milano)’da performanslar gerçekleştirmiştir.  Viyolonsel’in yükselen yıldızlarından çellist Daniel Müller- Schott, dünyaca tanınmış son derece başarılı oda müziği topluluğu Amsterdam Sinfonietta, ünlü piyanist – besteci Fazıl Say ve şef Gürer Aykal yönetiminde Borusan Filarmoni Orkestrası festivalde klasik müzikseverlerle buluşacak. 2009’da Avrupa Festivaller Birliği (EFA) tarafından kabul edilen sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın yaptığı D-Marin Turgut Reis Uluslararası Klasik Müzik Festivali klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak, yerli ve yabancı konukları evrensel değerler çatısı altında bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Doğuş grubu nun desteklediği festivalden elde edilen gelirler Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanarak önemli bir misyonu da yerine getirecek. Doğuş grubu katkılarıyla müzik alanında ülkemizde bir ilke de imza atmıştır. ‘Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’ Türkiye’nin ilk çocuk senfoni orkestrası olarak kurulmuştur. Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası konser salonunun restorasyonunu ve ana sponsorluğunu alan Doğuş Grubu, orkestrayı daha önce hiç gitmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine götürerek üniversite öğrencilerine ve yerel topluma klasik müziği sevdirmek adına hizmetler vermektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.