Dahi Müzisyenlerin Ankara Çıkartması
20 Nisan 2013 Cumartesi - 09:48     1.360 kez okundu.    
Dahi Müzisyenlerin Ankara Çıkartması

Dahi Müzisyenlerin Ankara Çıkartması

Herkes gülecek, herkes eğlenecek ve herkes tadına vararak müzik dinleyecek. Dahi müzisyenler Aleksey Igudesman ve Richard Hyung- Joo 21 Nisan 2013 Pazar günü saat 15:00 ve 20:00’de Ankara Resim Heykel Müzesi’nde

müzikseverlerle yeniden birlikte olacak. Çıplak ayakla sahne alan müzisyenler bir trilogy sergileyecekler. Trilogy, üçleme, üçlü yapıt anlamına gelmektedir. Genellikle edebi eser, sinema veya video gösterimlerinde konu ve karakterlerin bazen birbiriyle bağlantılı bazen de üç ayrı çalışma olarak sunulduğu sanatsal yapıtlardır. En bilinen trilogy çalışmalarından sinemada George Lucas’ın yönettiği The Original Star Wars Trilogy, Peter Jackson’ın yönettiği The Lord of The Rings TrilogyRobert Zemeckis’in yönettiği Geleceğe Dönüş’ü örnek verebiliriz. Roman dalında ünlü yazar Paul Auster’ın The New York Trilogy, Stieg Larrson’ın Milenyum Üçlemesi ve Isaac Asimov’un The Foundation Trilogy eserlerini sayabiliriz. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Ulus semtinde Ulu Önder Atatürk’üm emirleriyle açılmış Mimar Arif Hikmet Koyuncuoğlu tarafından projelendirilip 1927 yılında açılmıştır. Uzun yıllar Ankara Halk Evi olarak hizmet eden bina 1980 yılında müzeye çevrilmiş, 1985 yılında ise Hacı Ömer Sabancı Vakfı binayı restore etmiştir. Müzede Cumhuriyet öncesi dönemden günümüze  gelen resim, heykel, Türk Süsleme eserleri, baskı, seramik yapıtları sergilenmektedir. Tarihi sıraya göre Zekai Paşa, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Paşa, Halil Paşa’nın resimleri ilk bölümde yer almaktadır. Günümüze doğru Namık İsmail, İbrahim Çallı,  Hikmet Onat gibi değerli ressamların eserleri ise müzenin ikinci bölümünde ‘Cumhuriyet dönemi eserleri’ olarak bulunmaktadır. Tarih çağlarında bulunan ilk resimler mağara duvarlarında çizilmiştir. Av sahneleri, hayvan resimleri ve duvarlara basılarak bırakılan el resimleridir. İnsanoğlu soyut düşünme yeteneğini bu dönemlerde geliştirmeye başlamıştır. Mağara duvarlarındaki resimlerin içeriği kötü ruhları uzaklaştırmak, toprağa bereket getirmek gibi inançlarla yapılmıştır. Tasvir ve betimlemeler günlük hayatı, olayları anlatmak veya kendilerinden sonra uğrayacak kişi ve gruplara kılavuzluk etmek amacıyla resmedilmiştir. Mağara duvarlarına resim yapmak için kullanılan bitki yağları doğal pigmentlerden oluştuğu için sağlığa daha az zararlı olmuştur. Tarih süresince ilk insanlardan itibaren duvara, taşa, derilere, metale, kanvas ve kumaşlara, tahtaya resimler çizilmiştir. Hristiyanlık döneminde dini temaları resmetmeye odaklanan Avrupalılar resime kuralcılıkla başlamıştır. İslamda resim, Allah’ı taklit etmeyi yasakladığı için insan resmedememiştir. Bu nedenle ebru, tezhip, minyatür sanatı gibi renkli estetik yaratımlar ortaya çıkmıştır. Rönesans dönemiyle Batı’da canlanan resim sanatı Osmanlı döneminde de bir çok sanatçının Batı’da eğitim alarak resim yapmasına neden olmuştur. Osmanlı döneminde Paris’te ressam Gerome’den eğitim alan Osman Hamdi Bey yapıtlarıyla tanınan ve Sanayii Nefise Mektebi’ni kuran önemli ressamlardan biridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.