Danslarla Dolu Bir Gecede Uri & Johan’la Yolculuk
27 Nisan 2013 Cumartesi - 10:00     2.017 kez okundu.    
Danslarla Dolu Bir Gecede Uri & Johan’la Yolculuk

Danslarla Dolu Bir Gecede Uri & Johan’la Yolculuk

Uzun zamandır birlikte projelerde yer alan ve 2003 yılından beri dünyaca ünlü bir çok dans grubunun koreografisini yapan Uri İvgi ve Johan Greben 30 Nisan 2013 Salı günü saat 20:00’de Ak Sanat’ta danslarıyla teatral bir gösteri sunacaklar.

‘Uri & Joan’la Yolculuk’tan sonra ‘5 Duyu’ performansı ile Gizem Bilgen ve Önder Çevik, ‘Sidra’nın Yorumu’ ile ABD’li koreaograf, dansçı Sidra Bell dansları ve hoş sunumlarıyla sahnedeki yerlerini alacaklar. Modern dans, bale sanatının değişmez kurallarına bir tepki olarak ortaya çıkmış yeni hareket stilleriyle her tarz müzik için sahneye konulan bir dans türüdür. 20. yüzyıl başlarında gelişen modern dansın kurucuları arasında Martha Graham, Kurt Joss, Doris Humphrey, Jose Limon, Merce Cunningham gibi dünyaca ünlü dansçıları sayabiliriz. 1894- 1991 yılları arasında yaşayan ABD’li dans sanatçısı Martha Graham izleyenlerinin soluksuz izlediği enerji ve performansta başarılı bir dansçıdır. 97 yaşında hayata veda eden Martha Graham, dans figürleri ni mekanlara çok iyi uygulayan ve dans içerisindeki geçiş noktalarını mükemmel bir anlatımla sağlayan bir dans sanatçısıdır. Modern dansın dışavurumcu figürlerini, bale teknikleri yle harmanlayarak farklı bir ekol yaran Kurt Joss,  1901- 1979 yılları arasında yaşamış Alman bir dans sanatçısıdır. Müzik öğreniminin ardından dans okuluna giden Kurt Joss, Viyana ve Paris’te bale eğitimi almıştır. Bale topluluklarında, avant- garde sahne gruplarında sanat yönetmeni ve koreograf olarak çalışan Kurt Joss, kendi adıyla tanınan bir dans topluluğu kurarak tüm dünyada gösterilere katılmıştır. Koreografisini gerçekleştirdiği ‘Yeşil Masa’ adlı eseri Paris’te düzenlenen Uluslararası Dans Arşivi yarışmasında birincilik almıştır. Savaşların boş işler olduğunu dile getirerek hicveden eserinde çoğunlukla çağdaş temalar kullanmıştır. Hitler rejiminin Almanya’ya hakim olması nedeniyle ülkesine dönmeyen sanatçı İngiltere’de tüm dünyadan gelen bale ve dans öğrencileri yetiştirmek üzere bir okul açmıştır. İngiliz vatandaşı olarak ülkesine dönen Kurt Joss, Düsseldorf Operası’ndan baş koreograf olarak emekliye ayrılmıştır. Sanatçı hazırladığı danslarda zaman, uzay ve güç öğelerini temel alarak koreografilerinde dikkat çeken bir anlatım elde etmiştir. Joss, modern dans koreografilerinde temel bale duruşları ve adımlarını kullanmıştır. Eserlerinde virtuözlük gösterileri gibi iddialı çizgilere vermeyen Joss, dansçılarının koreografiyi çeşitli üsluplarda denetimli ve anlamlı sergilemelerini sağlamıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.