David Garret ‘Music’le Barok’tan, Pop Rock’a
10 Kasım 2012 Cumartesi - 10:35     3.931 kez okundu.    
David Garret ‘Music’le Barok’tan, Pop Rock’a

David Garret ‘Music’le Barok’tan, Pop Rock’a

Çok yönlü müziği ve güçlü performans ıyla Barok müzikten, Rock’a, Klasik’ten, Pop tarzı karmasıyla sınırları zorlayan David Garret çıkardığı ‘Music’ albümüyle dönemleri kusursuz biçimde birbirine yaklaştırıyor.

Paganini’den çok etkilenen ve enstrüman tekniği ndeki yüksek hakimiyet ine yeni standartlar katan genç kemancı Beethoven bestelerinden, Michael Jackson şarkılarına kadar dinleyiciyi keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Henüz 4 yaşında ilk kemanıyla tanışan ve o yaştan itibaren tekniğinde başarılı atlamalar yapan Garret, müziğiyle kafaları karıştırmak değil, müziğini yaratıcılıkla birleştirerek ve daha anlaşılır hale getirerek topluma benimsetmeyi hedeflediğini belirtiyor. ‘Music’ albümünde ilk parça ‘Viva La Vida’yı  Johann Sebastian Bach’ın bir bestesiyle benzerliğini yakalayarak, işliyor. Beethoven’ın ünlü 9.Senfonisi’nin iki bölümünü seslendiren Garret, kemandaki ustalığını ve enerjisini adeta parçaya akıtıyor. ‘Ode to Joy’ parçasına girdiğinde yine evrensellik mesajını tüm dinleyenlerine yolluyor. Kemanda eşik hizasından telleri yayla değil parmakla çekerek melodi çalma işlemine pizzicato denir. David Garret, Michael Jackson’un ‘Human Nature’ını pizzicato çalarak, yine tekniğin sınırlarını zorluyor. Albümde sırasıyla ‘James Bond- Dr.No’ film müziği, Led Zeppelin’den ‘Whole Lotta Love’, Queen’den ‘We Will Rock You’, Aram Kaçaturyan’dan Sabre Dance, Celtic Rondo, Cry me a river’ çalarken, ‘iyi müzik zamansızdır’ diyor. David Garret’ın müzik hayatında etkilendiği ünlü İtalyan keman virtüözü Nicolo Paganini, keman çalış tekniğine önemli yenilikler katmış oda müziği besteleriyle bir çok eser bırakmıştır. 7 yaşında babasıyla keman eğitimine başlayan besteci 11 yaşına geldiğinde müziğinde ilerlemek amacıyla yaşadığı kentten ayrıldı. 13 yaşında konser turnelerine başlayan Paganini arşe ve klavyedeki hızını arttırmak için yaptığı değişik tekniklerden ötürü Marfan Sendromu’na maruz kalmıştır. Paganini hızla şöhrete ve paraya ulaşmış ancak kendini kumar alışkanlığının pençelerinden bir türlü kurtulamamıştır. Müzisyenliğinin parlak döneminde kumarda yitirdiği kemanının yerine verdiği konserde kendine hayranlık besleyen tüccar bir izleyicisi tarafından değerli bir keman hediye edilmiştir. 62 yaşında gırtlak kanserinden hayata veda eden ünlü bestecinin hayatı Polonyalı ünlü sinema sanatçısı Klaus Kinski tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.