Davulcu Aldo Romano Konseri
20 Ocak 2011 Perşembe - 14:42     1.974 kez okundu.    
Davulcu Aldo Romano Konseri

Davulcu Aldo Romano Konseri

İtalyan asıllı ünlü davulcu Aldo Romano elli yıllık müzik kariyerinde birçok yenilikler yapmış ve yepyeni dinamik repertuarıyla 21- 22 Ocak 2011’de İKSV Salon’da bir konser gerçekleştirecek.

1950’li yılların sonuna doğru müzik yaşamına Paris’te başlayan sanatçı uzun yıllar Avrupa’nın en önemli müzikhollerinde sanatçılara eşlikler gerçekleştirdi. 1970’li yılların başında davul kadar iyi icra ettiği gitardan esinlenerek bir rock gurubu kurdu. 1980 yılında kurduğu ‘Italian Quartet’ grubuyla gerçek başarıyı yakaladı. Alışılmış müzikal kalıpların dışına çıkarak, Latin, caz, rock ve aryalara kadar değişik sentezlerde tarz yakalayarak alanında çığır açtı. Davul yada bateri ismi Fransızca’dan gelmiş olup, vurmalı çalgılar takımı nı ifade etmektedir. Bateri sanılanın aksine çok hızlı olmak değil, dengeli ve akıcı icra etmeye dayanır. Bir baterist yada davulcu bir metronum kadar kusursuz çalmalı ve el ve ayak teknikleri yle bütün bir kombinasyon içinde olmalıdır. İyi bir bateristin düzgün ve kusursuz bir müzik kulağı, düzenli çalışmaya isteği ve denge durumu olmalıdır. Bu vasıflardan biri olmazsa baterist ne kadar hızlı da olsa başarılı olamaz. Bateriler standart olarak 5 davul ve 3 zilden oluşur. Davullar yüksek, orta ve ağır tom’lardan, trampet ve pes davul dan meydana gelir. Davul parçaları tamamen kişiye özel de düzenlenebilir. Davul takımına darbuka ekleyen müzisyenlere de rastlanmıştır. Davullar dışında kalan aksamlar bagetler, sabitleyici standlar bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.