Dede Efendi’yi Anma Konseri CRR’de
17 Kasım 2012 Cumartesi - 11:45     2.369 kez okundu.    
Dede Efendi’yi Anma Konseri CRR’de

Dede Efendi’yi Anma Konseri CRR’de

Türk Musikisi’nin en büyük bestekarlarından Dede Efendi 166.ölüm yıldönümünde 18 Kasım 2012 Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda eserleriyle anılacak.

Fatih Salgar yönetiminde İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Dede Efendi’nin Acemaşiran takımı, Hicaz, Beyati ve Uşşak eserlerini seslendirecek. Klasik Sazlar Beşlisi Dede’nin Ferahfeza ve Şevkutarab peşrevlerini çalacaklar. Konserin solisti Adnan Mungan Dede Efendi’nin şarkı formundaki Mahur ve Rast bestelerini söylemek için müzikseverlerin huzurunda olacak. Hammamizade İsmail Dede Efendi 1778 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası hamam işletmeciliği yapan Dede Efendi, Hammamizade sanıyla tanınmıştır. İlkokul dönemi nde sesinin güzel olmasından ötürü ilahicibaşı olan Dede Efendi, sesinin güzelliğini keşfeden Uncuzade Mehmed Efendi’den yedi yıl musiki ilmi ve icrası hususlarında eğitim aldı.Gençlik yılları nda Defterdarlık Muhasebe Kalemi ’nde çalışan besteci Mevlevi çevresine katılıp dönemin musiki ustalarından Şeyh Ali Nutki Dede ve kardeşi musiki kuramcısı Abdülbaki Nasır Dede Efendi’den dersler aldı. Kısa bir süre sonra kalemdeki görevinden ayrılan Dede Efendi Mevlevihane’de çile çekmeye başladı. Bu sırada Buselik makamında bestelediği ‘Zülfündedir benim baht-ı siyahım’ musiki çevrelerinde yankı bulunca III.Selim tarafından saray hanendeleri arasına alınmasını emretti. Mevlevihanede üç yıllık çilesini bitiren ve Dede unvanını alan besteci saray hanendeliği görevine başladı. Haftada iki gün padişah III.Selim’in küme fasıllarında görev alırken mevlevihanedeki hücresinde musiki severlerin ziyaretlerini kabul etti. 1802 yılında saraydan bir hanımla evlendi. 1804 yılında talihsiz olaylar zinciri bestecilik hayatını ve bestelerini etkiledi. Büyük saygı ve sevgiyle bağlı olduğu hocası Ali Nutki Efendi’yi, 3 yaşındaki oğlunu, annesini ve 6 yıl aradan sonra ikinci oğlunu da yitirdi. ‘Bir gonca femin yaresi vardır ciğerimde’ dizeleriyle bestelediği Beyati makamı ndaki bestesi oğullarının kaybından duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Dede Efendi padişahların tahttan indirildiği süreçlerde de saraydaki varlığını korudu. Abdülmecid döneminde sarayın ‘alafrangalaşması’ Dede Efendi’nin de bestelerini etkileyerek bir durgunlaşma dönemine girmesine sebep oldu. Batı müziği sevgisiyle yetişen yeni padişahın Türk Musikisi’ne resmi bir ilgiyle yaklaşması üzerine Dede Efendi saraydan izin alarak öğrencileri Dellalzade İsmail Efendi ve Mutafzade Ahmet Efendi ile hacca gitti. Dede Efendi, hac esnasında yakalandığı kolera hastalığı nedeniyle hayata veda etti. Büyük besteci hem Mevlevi geleneklerinde yetişen hem de bir saray adamı olmasının verdiği birikimle dini musikinin yanı sıra eğlence müziği, Rumeli köçekçeleri, hafif şarkılar ve türkülere de yer vererek ‘kent müziği’ni yaratmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.