Deutsche Kammerphilarmonie Bremen’le Vadim Repin Konseri
8 Haziran 2013 Cumartesi - 11:03     1.801 kez okundu.    
Deutsche Kammerphilarmonie Bremen’le Vadim Repin Konseri

Deutsche Kammerphilarmonie Bremen’le Vadim Repin Konseri

İKSV tarafından 4- 29 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşen 41.İstanbul Müzik Festivali’nde Deutsche Kammerphilarmonie Bremen Orkestrası ikinci kez festival sahnesinde yer alacak.

Yüksek müzikal stiliyle dünyaca tanınmış olan orkestra ikinci konserinde bir keman virtüozuna eşlik edecek. Mükemmel tekniği, tutkulu ve şairane çalışıyla keman virtüözü Vadim Repin klasik müzikseverlerle bir arada olacak. Rus keman sanatçısı Vadim Repin keman yarışmalarında birinciliklerini henüz 11 yaşında almaya başlamıştır. 15 yaşında iken Münih, Tokyo, Helsinki ve Carnegie Hall’de sahne alan genç sanatçı 1971 yılında doğmuştur. 42 yaşındaki keman virtüözü bugüne kadar Boston Senfoni, Berlin Filarmoni, Chicago Senfoni, İsrail Filarmoni, New York Filarmoni, Londra Senfoni, Paris Orkestrası, Philadelphia Orkestrası, St.Petersburg Filarmoni, San Fransisco Senfoni, La Scala, Viyana Filarmoni, Cleveland Orkestrası, Kraliyet Concertgebouw,  NDR Hamburg, Los Angeles Filarmoni gibi büyük orkestralarla ve Mehta, Fedoseyev, Marriner, Masur, Paavo Jarvi, Chailly, Ashkenazy, Chung, Boulez, Dohnanyi, Eschenbach, Gatti, Jansons, Gergiev, Neeme, Jurowski gibi ünlü orkestra şefleri eşliğinde çalmıştır. Konser salonlarındaki başarısını albümlere taşıyarak eserlerini ölümsüzleştiren sanatçı Çaykovski, Prokofyev, Şostakoviç’şn keman konçertolarını seslendirmiştir. Lang Lang ve Mischa Maisky ile çaldığı Rachmaninov ve Çaykovski eserlerini kayıt ettiği albüm ECHO Klasik Müzik ödüllerine, Nikolai Lugansky (piyano) ile kayda girdiği klasik albümle BBC 2011 Müzik Ödülü’ne layık görülmüştür. Küçük yaşta keman çalmaya başlayan keman virtüözü Vadim Repin, günümüzde bir çok aileye örnek olmuştur. Keman, çok küçük yaşlarda başlanması gereken bir enstrümandır. Yetişkinler ise keman çalmak için hangi yaşta olursa olsunlar başlayabilirler. Hobi olarak başlayan bu merak kişiyi çok başarılı bir keman sanatçısı olmaya da sevk edebilir. Tabii ki 5 yaşında kontrabas eğitimine başlanamaz. 5- 6 yaş okul öncesi çocuklar olarak uygun görülen grup kemana başlamak için idealdir. 10- 11 yaş başlangıcı ise çok geç olmadan başlanacak en ideal yaşlardır. Hangi yaş olursa olsun çalışkan olmak ve yetenek keman eğitiminde birbirini tamamlayan unsurlardır. Ünlü keman virtüozları, orkestra şefleri yetenek mi, çalışmak mı sorusunu ‘öncelikle çalışmak’ diye yanıtlamışlardır. Çocuklarda kas gelişimi tablosuna bakıldığında parmaklarla ilgili aktivitelere hazır olma yaşı 6’dır. Bu yaşta çocuklar verilen her bilgiyi, pozisyonu, tınıyı, melodiyi anlamaya ve bilgi dağarcığında depolamaya hazırdır. Çocuklara keman çalmayı sevdirerek, baskı yapmadan, hatalarını büyütmeden eğitimine yardımcı olunmalıdır. Sık sık konserlere götürmek, iyi keman sanatçılarını dinlemesini sağlamak, çocuk kemancıların konserlerini örnek teşkil etmesi ve teşvik etmesi açısından yararlıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.