Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Şef Ertüngealp’le Aya İrini’de
25 Mayıs 2013 Cumartesi - 09:55     2.121 kez okundu.    
Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Şef Ertüngealp’le Aya İrini’de

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Şef Ertüngealp’le Aya İrini’de

Eşsiz müzikal tarzıyla dünyanın önemli orkestraları arasında yer alan Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ve dünyaca ünlü Türk şefleri Alparslan Ertüngealp eşliğinde Portekiz asıllı ünlü piyano sanatçısı Mario Jaoa Pires’le birlikte 14 Haziran 2013 Cuma günü saat 20:00’de Aya İrini’de bir konser gerçekleştirecekler.

Piyano sanatçısı Mario Jaoa Pires’in çalarken kendine özgü yaratıcılık, teknik sağlamlık ve duyarlılığı ortaya çıkan mükemmel tonlamalarla açıkça hissedilmektedir.  Müzik eleştirmenlerinin ‘çağımızın en duyarlı en duygulu usta müzisyenlerinden biri’ olarak değer atfettiği piyano sanatçısı Montpellier, BBC Proms, Lucerne gibi müzikal konsepti yüksek festivallere katılmıştır. 2002’de Atina’da gerçekleşen Uluslararası Şeflik Yarışması’nda birincilik alarak tüm dikkatleri üzerine çeken şef Alparslan Ertüngealp Kraliyet Filarmoni, St.Petersburg Filarmoni, Berlin Komik Opera ve Torino Ulusal Senfoni Orkestrası gibi önemli müzik topluluklarını yönetmiştir. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Orkestrası sanat direktörleri Paavo Jarvi ve tanınmış bir çok ünlü şefle dünyanın bir çok yerinde prestijli konser salonlarında ve festivallerde çalmaktadırlar. Bethoveen Senfonileri serisini Salzburg Festivali’nde ve Bethoveen Fest’te çalan orkestra 3 ECHO Klasik ödülünün sahibi olmuştur. 2010- 2011 tarihleri arasında çıktıkları dünya turnesinde Avrupa’dan, Asya’ya, Amerika’dan, Afrika’ya dolaşarak övgüler toplamışlardır. 41.İstanbul Müzik Festivali’ne bu yıl konuk olan Deutsche Kammerphilharmonie Bremen yine titizlikle hazırlanmış repertuarlarıyla ünlü Türk şef Ertüngealp’in de eşlikleriyle müzikseverlere muhteşem bir gece yaşatacaklar. 100 dakika sürecek olan konserde ünlü besteciler Prokofiev ve Bethoveen’dan senfoni ve konçerto eserlerine yer verecekler. Ünlü Rus besteci Sergey Sergeviç Prokofiev değişik müzik tarzlarını anlayabilen ve piyanosunda icra edebilen 20.yüzyıla damgasını vurmuş önemli besteci ve müzisyenlerdendir. O dönem Rusya İmparatorluğu’na bağlı günümüzde Ukrayna ülkesinde bulunan bir köyde dünyaya gelen sanatçı çok zengin bir ailenin çocuğudur. Annesi piyanist olan ünlü besteci 5 yaşında piyano eğitimine başlamıştır. İlk derslerini annesinden alan Prokofiev, ilk konserlerini komşularına ve arkadaşlarına vermektedir. Küçük bir not defterine müzikal temalar yazarak ilk beste çalışmalarına başlamıştır. Yedi yaşında satranç öğrenen Prokofiev’in hayatındaki en önemli iki tutku piyano ve satranç olarak kalmıştır. Piyanodaki siyah tuşları asla sevmeyen ve onlara dokunmadan besteler yapan ünlü besteci Fa Majör tonda bestelediği eserinde si bemolü kullanmamıştır. Babasının vefatı ve Rusya Devrimi nedeniyle ekonomik sıkıntılar baş gösteren yaşamını sürdürmek üzere ‘özgürlükler ülkesi’ Amerika’ya göçmüştür. En öncelikli amacı Amerika’da rahat bir şekilde müziğini yaratmak ve deneysel çalışmaların da kendi tarzında müziğini keşfetmektir. Film endüstrisi yle Amerika’da tanışan Prokofiev, film müzikleri de yapmıştır. San Fransisco ve New York maceralarının ardından bir dizi şanssızlık nedeniyle Paris’e göçmüştür. Ancak evine duyduğu büyük hasretle Rusya’ya geri dönerek eserlerinin prömiyerlerini ülkesinde yapmaya devam etmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.