Devlet Opera Sanatçısı Deniz Yetim’in Başarısı
14 Kasım 2012 Çarşamba - 11:08     2.780 kez okundu.    
Devlet Opera Sanatçısı Deniz Yetim’in Başarısı

Devlet Opera Sanatçısı Deniz Yetim’in Başarısı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Deniz Yetim, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bu yıl 6.cısı gerçekleşen Bülbül Şan Yarışması’nda Grand Prix ödülüne layık görüldü.

Eğitmeni şan pedagogu Prof.Dr.Güzin Gürel’le yarışmaya hazırlanan Deniz Yetim Almanya’ya konser vermek üzere davet edildi. Jüride Azerbaycan, Rusya, Avusturya, Amerika ve Almanya’dan müzik kariyerleri yüksek eğitmen ve müzisyenler bulundu. 63 yarışmacının çeşitli ülkelerden katıldığı Bülbül Şan Yarışması’nda birinciliği Azerbaycan, ikinciliği Rusya, üçüncülüğü ise Ukrayna’dan bir yarışmacı kazandı. Bülbül Uluslar arası Şan Yarışması Azerbaycan’ın önemli opera sanatçılarından Bülbül adına düzenleniyor. Yarışmanın koordinatörlüğünü Moskova Azerbaycan Büyükelçisi Polat Bülbüloğlu gerçekleştiriyor. 12 yıl boyunca Türkiye’de Türksoy Operası müdürlüğü yapan Polat Bülbüloğlu 16 yıl boyunca Azerbaycan Medeniyet ve Turizm Bakanlığını yürüttü. Bülbül Şan Yarışması nın amacı genç şan sanatçıların ve yeni yeteneklerin kendilerini göstermelerini sağlamaktır. Azerbaycan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya bölgesinde bulunan bir Türk devletidir. Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran ve Türkiye’ye komşu olan ülkede Azeri Türkler çoğunlukta bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Bakü şehridir. 1918 yılında kurulan Azrbaycan Cumhuriyeti 1920 yılında Sovyet topraklarına katılmasının ardından 1991 yılında yeniden bağımsızlığını ilan etti. Azerbaycan yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Konseyi ve Türksoy üyesidir. Bağımsız Türk devletleri arasında Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye yer almaktadır. Azer’in Eski Türkçe’deki anlamı ‘yüksek mevkide zenginlerin oturduğu yer’dir.  Türk kavimlerinin Azerbaycan’a yerleşmesi milattan önceki çağlara rastlamaktadır.12.yüzyıl ortalarında Moğol istilasından kurtulan kavimler Akkoyunlular ve Karakoyunluların hakimiyetinde kalmıştır. Azerbaycan çevresi sıradağlar ve yüksek tepelerle çevrili bozkır ve ormanlık alana sahip kışları uzun ve soğuk, yazları serin iklimdedir. Ülkenin doğal yaşamında boz ayı, yaban kedisi, Avrasya vaşağı, pars, bizon, alageyik, dağ keçisi ve kızıl geyik türü hayvanlar barınmaktadır. Azerbaycan toprakları zengin demir cevheri, petrol ve doğalgaz yatakları bulunmakta olup tarım, hayvancılık, ağır ve hafif sanayide ve eğitim düzeyinde ilerlemiş Türk devletlerinden biridir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.