Devlet Sanatçısı Okan Demiriş ve IV.Murat Operası
31 Aralık 2009 Perşembe - 11:14     4.411 kez okundu.    
Devlet Sanatçısı Okan Demiriş ve IV.Murat Operası

Devlet Sanatçısı Okan Demiriş ve IV.Murat Operası
IV.Murat, Karyağdı Hatun, Yusuf ile Züleyha, Hürrem Sultan operalarının bestecisi. Soprano ve Devlet Sanatçısı hocamız Leyla Demiriş’in eşi besteci Okan Demiriş.

Ve dev eseri IV.Murat yeniyılda Ankara Devlet Opera ve Balesi sahnesinde Ankara’lı müzikseverlerle buluşacak. Yirmibeş yıl önce Suat Arıkan hocamızın baş rolünü oynadığı IV.Murat’ın hazırlıkları sürerken Cihangir’deki evinde sabah saatlerinde o gür sesini açarken, bizlerde tıfıl bir şan öğrencisiyken IV.Murat gibi ihtişamlı bir sultanı ancak böyle bir ses oynar diye düşünürdük. IV.Murat’ı izledikten sonra değerli hocamız Okan Demiriş’in aynı ihtişamda bestelemiş olduğu operayı ayakta alkışladık. Müzikseverler Ankara’da 11 Ocak 2010, 10 Şubat 2010 tarihlerinde opera sahnesinde dekoru ve kostümüyle Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yeni nesil değerli sanatçılarının icrasında IV.Murat’ı, Kösem Sultan’ı ve tarihin trajik oyununu tek yürek izleyecek. Hocamız Okan Demiriş 1942 yılında dünyaya geldi. 1963 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra askerliğini yaptığı Doğu Anadolu yöresinde türküler üzerine çalışmalar ve besteler yaptı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İstanbul Opera Orkestrası, Şehir Orkestrası, Radyo Senfoni Orkestrası şefliğinin yanı sıra konservatuarda keman ve armoni bölümlerinin öğretim üyesi olarak çalıştı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını alan sanatçı birçok piyano konçertosu, oda müziği ve Türk Halk Müziği besteleri de yaptı. Hocamıza uzun ömürler diliyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.